- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyEdukacja polskich emerytów

    Edukacja polskich emerytów

    ZUS chce, aby świadomość aktywnego udziału w oszczędzaniu na stare lata była wdrażana ludziom już od najmłodszych lat. W związku z licznymi przepowiedniami co do upadku tej instytucji oraz niestabilności finansowej OFE, przyszli emeryci nie mają gwarancji, że państwo wypłaci im jakiekolwiek świadczenia emerytalne czy rentowe w przyszłości. W związku z tym sami powinniśmy zadbać o nasza godną starość. Jak jednak tego dokonać nie mając odpowiedniej wiedzy i umiejętności? Odkładanie pieniędzy na lokaty bankowe czy chowanie ich do skarpety nie będzie wystarczające, szczególnie biorąc pod uwagę fakt niskich zarobków zdecydowanej większości polskiego społeczeństwa.

    ZUS już teraz wprowadził pilotażowe lekcje związane z tematyką systemu ubezpieczeń społecznych w wybranych szkołach na terenie naszego kraju. Chce jednak, aby edukacja finansowa była powszechna i pojawiła się we wszystkich szkołach już od nowego roku szkolnego, czyli od września 2014 r. Dodajmy jednak, że przedmiot związany z przepisami prawa ubezpieczeń społecznych miałby się pojawić na poziomach od edukacji gimnazjalnej wzwyż – uczniowie podstawówek mogą więc spać spokojnie, im ta wiedza nie jest bowiem jeszcze potrzebna.

    Jak wyglądałaby w praktyce edukacja przyszłych emerytów?

    Uczniowie uzyskają odpowiedzi na takie pytania jak:

    • Skąd się bierze nasza emerytura?
    • Jak i przez kogo zarządzane są składki na ubezpieczenia społeczne?
    • Co wpływa na wartość świadczenia emerytalnego?
    • Jak samodzielnie można zwiększyć wartość przyszłej emerytury?
    • Jaka jest przyszłość obecnego systemu ubezpieczeń społecznych w kontekście obecnego poziomu demograficznego w Polsce?

    Są to oczywiście podstawowe zagadnienia, mające największe znaczenie w toku planowanej edukacji emerytalnej w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Niewykluczone jednak, że podstawa programowa w tym zakresie będzie modyfikowana, ostatecznie pomysł na nowy przedmiot w szkołach powstał dopiero w tym roku i nie jest jeszcze przesądzone czy w ogóle uczniowie będą musieli się z nim zapoznać.

    Program otrzyma nawę „Lekcje z ZUS”, będzie składał się z czterech lekcji przygotowywanych przez ekspertów z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Już teraz pilotażowe szkoły, które zdecydowały się na przeprowadzenie eksperymentalnych lekcji otrzymuje wsparcie edukacyjne (w tym także liczne materiały szkoleniowe) od pracowników ZUS. Warto dodać, że pionierami okazały się szkoły w Radomiu, Płocku oraz Siedlcach – jeszcze w październiku i listopadzie ubiegłego roku.

    Wiedza z zakresu systemu ubezpieczeń społecznych jest skomplikowana, nawet dla prawników, którzy przecież powinni być znawcami w tej dziedzinie. W związku z tym wprowadzenie lekcji emerytalnych do polskich szkół będzie z pewnością ogromnym wyzwaniem –wymaga to bowiem przekazania tej trudnej wiedzy w możliwie jak najbardziej przystępny sposób. Czy ostatecznie do wszystkich szkół w Polsce wdrożony zostanie nowy przedmiot? Tego niestety nie wiemy, ZUS podkreśla jednak, iż cały czas prowadzone są w tym celu rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE