- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoEfektywniejsza walka z bezrobociem?

    Efektywniejsza walka z bezrobociem?

    Na chwile obecną urzędy pracy są miejscami odwiedzanymi przez bezrobotnych po to, aby podbić książeczkę i mieć ubezpieczenie zdrowotne. Nieliczni mogą nawet otrzymać okresowe wsparcie finansowe w postaci zasiłku dla bezrobotnego. Ofert pracy w UP jest jak na lekarstwo, a nawet jeśli już jakieś się pojawią to chętnych jest tylu, że szansa na objęcie etatu jest często niemożliwa. Owszem urzędy mogą wysyłać bezrobotnych na szkolenia czy staże finansowane z ich budżetów, jednak takie narzędzia są niewystarczające i po prostu mało efektywne. Co zatem zamierza zmienić nasz rząd, aby poziom zatrudnienia był po prostu wyższy?

    Znowelizować ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Celem wprowadzonych regulacji będzie poprawa skuteczności publicznych służb zatrudnienia osiągnięta m.in. poprzez zmianę algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w województwie z uwzględnieniem efektów działań aktywizacyjnych urzędów pracy; uzależnienie środków na wynagrodzenia pracowników urzędów pracy od efektów i standardów działania urzędów pracy; zwiększenie roli partnerów społecznych w procesie zarządzania środkami Funduszu Pracy (rady rynku pracy); zwiększenie roli samorządu województwa w polityce rynku pracy; redefinicję zadań centrów informacji i planowania kariery zawodowej wojewódzkich urzędów pracy. Tyle teorii, a jak będzie w praktyce?

    Pojawią się nowe rozwiązania, a w zasadzie narzędzia wykorzystywane przez urzędy pracy mające na celu aktywizację pracowniczą zarejestrowanych bezrobotnych. Chodzi tu m.in. o grant na telepracę i świadczenia aktywizacyjne (na zatrudnienie bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy), refundację kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne (za skierowanie do pracy bezrobotnych do 30. roku życia, którzy podejmują zatrudnienie po raz pierwszy w życiu) oraz dofinansowania wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego, który ukończył co najmniej 50 lat. Dzięki nowelizacji wprowadzona zostanie możliwość objęcia bezrobotnych korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, wobec których określony został profil pomocy III, Programem Aktywizacja i Integracja (PAI). Nowe rozwiązanie ma charakter fakultatywny. W przypadku podjęcia PAI działania realizowane będą przez powiatowy urząd pracy we współpracy z ośrodkiem pomocy społecznej lub podmiotami prowadzącymi działalność statutową na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Program Aktywizacja i Integracja finansowany będzie ze środków Funduszu Pracy oraz budżetu gminy.

    Czy oddanie sprawy bezrobocia lokalnym władzom i czy nowe instrumenty przeznaczone do walki z tym negatywnym zjawiskiem okażą się trafionym pomysłem? Miejmy nadzieję, że tak, a póki co pozostaje nam czekać na rezultaty.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE