- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoFormalności związane z otrzymywaniem świadczeń Soc

    Formalności związane z otrzymywaniem świadczeń Soc

    Jednakże należy pamiętać o tym, iż prawo amerykańskie zabrania, aby świadczenia Social Security były wysyłane obywatelom amerykańskim do niektórych państw, na przykład do Korei Północnej, na Kubę, do Wietnamu, czy niektórych byłych republik ZSRR. Natomiast w sytuacji, gdy dana osoba po pobycie w jednym z tych krajów wróci do Polski, to otrzyma swoje świadczenia – łącznie ze wstrzymanymi na czas pobytu w jednym z wymienionych państw. Członkowie rodzin obywatela Stanów Zjednoczonych (żona, mąż, były mąż, była żona, nieletnie dzieci, wdowy i wdowcy) także mogą otrzymywać świadczenia Social Security w Polsce, pod warunkiem, że posiadają obywatelstwo USA.
     
    Osoby, które posiadają zezwolenie na pobyt stały w Stanach Zjednoczonych, czyli tzw. Zieloną Kartę także mogą otrzymywać świadczenia Social Security w Polsce. Należy jednak liczyć się z tym, że urząd Social Security w takich przypadkach potrąci 25,5% z należnej emerytury. W przypadku, gdy posiadacz Zielonej Karty wyjedzie na dłuższy okres do jednego z wyżej wymienionych państw, gdzie emerytury Social Security nie mogą być wysyłane, to w przeciwieństwie do osób posiadających obywatelstwo USA nie otrzyma należnych świadczeń, nawet po powrocie do Polski.
     
     
    Rodzina osób nie będących obywatelami USA może również otrzymywać świadczenia Social Security wypracowane przez emeryta, jednakże pod pewnymi warunkami. Najważniejszym z nich jest konieczność przebywania na terytorium USA przez okres minimum pięciu lat, w czasie których osoba ta powinna być w formalnym związku z głównym emerytem, czyli na przykład w związku małżeńskim.
     
     
    Przed powrotem ze Stanów Zjednoczonych do Polski należy zgłosić się osobiście do jednego z lokalnych oddziałów Social Security i wypełnić wniosek, w którym powiadamia się ten urząd o wyjeździe z USA na czas nieokreślony lub stały. Istotne jest podanie adresu w Polsce, ponieważ co rok urząd Social Security będzie wysyłał tam kwestionariusz, aby sprawdzić czy wciąż jesteśmy uprawnieni do otrzymywania świadczeń. W sytuacji, gdy nastąpią poważne zmiany w sytuacji życiowej emeryta uprawnionego do otrzymywania świadczeń Social Security, takie jak np.  zmiana adresu to wówczas taka osoba powinna osobiście jak najszybciej powiadomić konsulat USA lub główny urząd Social Security o tych zmianach, bez czekania na otrzymanie wyżej opisanego formularza.
     
     
    Świadczenia Social Security można otrzymywać w Polsce bądź przez przelew funduszy na konto emeryta w kraju, bądź poprzez czek, wysyłany na adres w Polsce. Pomimo, że świadczenia Social Security nie są opodatkowane w Stanach Zjednoczonych, to podlegają opodatkowaniu w Polsce. Jeśli emeryt otrzymuje emeryturę polską, może dojść do pomniejszenia sumy świadczeń Social Security. Niektóre osoby starając się uniknąć płacenia podatków organizują sobie przelew świadczeń Social Security do banku w Stanach Zjednoczonych i pobierają w Polsce pieniądze z bankomatu. Jednakże, gdy osoba taka przebywa na stałe w Polsce, to podlega obowiązkowi podatkowemu w tym kraju i jest zobowiązana do rozliczania się z dochodów z zagranicy.
     
     
    Aby uzyskać więcej odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące świadczeń Social Security, należy zadzwonić pod numer 1-800-772-1213, bądź odwiedzić stronę internetową www.ssa.gov. Oddział Social Security, który zajmuje się problematyką osób przebywających poza granicami USA znajduje się pod następującym adresem:
    Office of International Operations
    PO Box 17775
    Baltimore
    MD 21235-7775
    Tel. 1-410-965-0160
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE