- Reklama -
wtorek, 30 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoKilka praktycznych uwag odnośnie segregacji odpadów

    Kilka praktycznych uwag odnośnie segregacji odpadów

    Odpowiednie przygotowanie butelek czy plastikowych pojemników podstawą procesu segregacji

    Do żółtych pojemników przeznaczonych na tworzywa wrzucamy zgniecione i puste butelki po napojach (bez nakrętek), zgniecione i puste butelki po chemii gospodarczej (bez nakrętek), plastikowe nakrętki, aluminiowe puszki po napojach i konserwach, metale, opakowania z metali, kapsle, kartoniki po mleku i napojach worki, reklamówki, koszyczki po owocach.

    Należy jednak pamiętać o należytym przygotowaniu butelek czy plastikowych opakowań. Po pierwsze butelki czy inne opakowania należy umyć. Chodzi o ich wypłukanie tak, by nie pozostały tam resztki jedzenia. Drugą, ważną czynnością jest zgniecenie butelek. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo miejsca i w jednym pojemniku zmieścimy więcej odpadów.

    Ważne jest także by pamiętać, aby do pojemników na tworzywa nie wrzucać butelek i pojemników z zawartością, butelek i pojemników po olejach niespożywczych czy opakowań po lekach, butelek po płynach chłodniczych, sprzętu AGD i RTV oraz styropianu.

    Jak przygotować papier i tekturę?

    Pewne zasady obowiązują także przy segregacji papieru i tektury. Wrzucając papierowe odpady należy po pierwsze usunąć z nich wszelkie inne elementy, takie jak metalowe zszywki, spinacze, foliowe obwoluty czy płócienne okładki. Jeżeli książka, którą wrzucamy do pojemnika na makulaturę ma twardą obwolutę, powinniśmy ją oderwać. W całości natomiast możemy wrzucać książki w miękkich obwolutach. Ważne jest także, aby pamiętać, że nie wolno wrzucać mokrego czy tłustego papieru, a jedynie suchą makulaturę. Papier mokry czy tłusty wyrzucamy do koszy na odpady mieszane.

    Myć powinniśmy także szkło

    Segregacji podlegają także odpady szklane, zarówno te ze szkła kolorowego, jak i bezbarwnego. To, o czym musimy pamiętać to to, że nie wolno tłuc szkła przed jego wyrzuceniem. Ponadto butelki szklane czy słoiki powinniśmy najpierw przepłukać, tak by nie znajdowały się resztki płynów czy jedzenia. Ważne jest, aby oderwać także wszelkie etykiety, tak papierowe jak i foliowe. Szkło pozbawiamy również wszelkich nakrętek, kapsli, zacisków czy gumowych uszczelek.

    Do pojemników na szkło nie wrzucamy:

    • szkła okiennego,
    • szkła zbrojonego,
    • szkła żaroodpornego,
    • fajansu,
    • porcelany, ceramiki, doniczek, kryształu,
    • luster, kineskopów,
    • szyb samochodowych,
    • świetlówek, żarówek,
    • opakowań po lekach,
    • termometrów.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE