- Reklama -
niedziela, 5 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyKolejna deregulacja w toku

    Kolejna deregulacja w toku

    Pierwsze czytanie trzeciej już transzy deregulacyjnej odbyło się w Sejmie 7 maja b.r. jest to jedna z największych dotychczasowych transz, obejmuje bowiem aż 101 zawodów. Dla przypomnienia, pierwsza transza uregulowała od nowa 51 zawodów, druga zaś 91. Ustawodawca skupia się w niej głównie na profesjach związanych z finansami, w projekcie ustawy odnajdziemy jednak przepisy regulujące zawody związane z górnictwem, geologią, ochroną przeciwpożarową, ochroną patentową czy technologią żywienia. Niewątpliwą niespodzianką jest uwolnienie zawodu tłumacza przysięgłego.

    Póki co, aby można było wykonywać ten zawód trzeba spełnić szereg przesłanek, łączenie z pozytywnym przedłożeniem trudnego egzaminu. Zgodnie z obowiązującymi jeszcze przepisami, tłumaczem przysięgłym może zostać osoba fizyczna, która:

    1. ma obywatelstwo polskie albo obywatelstwo jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub, na zasadach wzajemności, obywatelstwo innego państwa;
    2. zna język polski;
    3. ma pełną zdolność do czynności prawnych;
    4. nie była karana za przestępstwo umyślne, przestępstwo skarbowe lub za nieumyślne przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu obrotu gospodarczego;
    5. ukończyła wyższe studia i uzyskała tytuł magistra lub równorzędny w państwie, o którym mowa w pkt. 1;
    6. złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin z umiejętności tłumaczenia z języka polskiego na język obcy oraz z języka obcego na język polski.

    Już po zmianach, wymóg ukończenia studiów magisterskich zostanie zniesiony – tłumaczem będzie mógł zostać każdy, kto ukończył studia licencjackie.

    Poważne zmiany zajdą także w stosunku do maklera giełdy towarowej – ustawodawca chce bowiem zlikwidować egzamin pozwalający na wykonywanie tego zawodu. W przypadku maklerów giełdy papierów wartościowych egzaminy też będą zniesione, jednak tylko wtedy, gdy zainteresowany uzyska dyplom ukończenia studiów wyższych realizowanych na podstawie umowy zawartej między przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego a uczelnią.

    Deregulacja obejmie też kolejną grupę prawników – rzeczników patentowych. Obecnie przeprowadzana aplikacja rzecznikowska będzie częstsza – nabór na szkolenie będzie odbywał się co roku, a nie co trzy lata, jak ma to miejsce obecnie. Warto podkreślić, że praca w Urzędzie Patentowym będzie dostępna także dla radców prawnych i adwokatów, a nie samych rzeczników patentowych.

    Pomimo, iż trzecia transza deregulacyjna jest jeszcze przedmiotem prac legislacyjnych, rząd już teraz zapowiada jej kolejną, czwartą z kolei odsłonę. Warto podkreślić, że każdy z nas może zaproponować zmiany w profesjach, które nie były do tej pory objęte deregulacją – można to uczynić za pośrednictwem Internetu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE