- Reklama -
wtorek, 21 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoMediacja w praktyce mediatora i pełnomocnika

    Mediacja w praktyce mediatora i pełnomocnika

    Przedmiot konferencji Mediacja w praktyce mediatora i pełnomocnika

    Pełnomocnik prawny, który zna specyfikę postępowania mediacyjnego i rozumie swoją rolę stanowi nieocenioną pomoc zarówno dla uczestników mediacji, jak i mediatora – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, który otworzył dwudniową międzynarodową konferencję „Mediacja w praktyce mediatora i pełnomocnika”.

    Celem konferencji jest wymiana doświadczeń w zakresie rozwoju w Polsce i na świecie metod polubownego rozwiązywania sporu. Prelegentami są wybitni teoretycy i praktycy mediacji. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Mediacji przy Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Izbę Adwokacką w Białymstoku we współpracy z Izbą Przemysłowo-Handlową i Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Białymstoku.

    Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów

    Mediacja zaliczana jest do alternatywnych, pozasądowych metod rozwiązywania sporów. Jej cechą charakterystycną jest to, że  osoba trzecia pomaga stronom we wzajemnej komunikacji, określeniu interesów i kwestii do dyskusji oraz dojściu do wspólnie akceptowalnego konsensu. Proces ten ma charakter dobrowolny, poufny.

    Czytaj też: Kolejne zmiany w prawie obejmą nieletnich

    Kim jest mediator?

    Mediator jest osobą, która usprawnia komunikację między stronami i pomaga uczestnikom mediacji w wypracowaniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania. Mediator nie jest sędzią ani arbitrem – jego rolą nie jest rozstrzyganie zaistniałego między stronami sporu. Podczas mediacji musi zachować neutralność i bezstronność.
     

    Źródło:

    Oficjalna strona MS.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE