- Reklama -
wtorek, 30 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNiecały miesiąc na dokonanie wyboru ZUS czy OFE

    Niecały miesiąc na dokonanie wyboru ZUS czy OFE

    Składka emerytalna

    Jak już zostało wskazane powyżej, do dnia 31 lipca można podjąć decyzję, gdzie ma trafiać 2,92% Twojego wynagrodzenia brutto, które odprowadzane jest w części składki emerytalnej. Przypominamy, że składka emerytalna jest to comiesięcznie pobierana kwota z wynagrodzenia brutto, która aktualnie trafia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość składki emerytalnej uzależniona jest wysokości przychodu. Przy czym należy zaznaczyć, że składka emerytalna jest równa dla wszystkich ubezpieczonych i wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto. Przedsiębiorcy i osoby samozatrudnione również płacą 19,52%, ale od co najmniej wysokości 60% średniego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

    System emerytalny oparty jest na tzw. filarach. I filar to konto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. II filar stanowi indywidualne subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych lub w konto w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Natomiast III filar to dobrowolne ubezpieczenie emerytalne na indywidualnym koncie emerytalnym (IKE), indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego (IZKE) lub w pracowniczym programie emerytalnym (PPE).

    Należy podkreślić, że osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 r. a przed 1 stycznia 1969 r., mogły, ale nie musiały gromadzić swoich składek w otwartym funduszu emerytalnym. W przypadku, gdy nie zadeklarowały takiej chęci to ich środki w całości trafiają do ZUS.


    Ile wynosi składka emerytalna?

    Od dnia 1 lutego 2014 r. do końca czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenie emerytalne w wysokości:

    • 12,22% pensji brutto ewidencjonowana jest na koncie w ZUS, (I filar)
    • 4,38% pensji brutto ewidencjonowana jest na subkoncie w ZUS (II filar)
    • 2,92% pensji brutto odprowadzana jest na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym (II filar)

    Do końca lipca 2014 roku możesz zadecydować czy 2,92% Twojej pensji, która do tej pory trafiała do otwartego funduszu emerytalnego, nadal ma tam trafiać, czy ma być wpłacana na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Niezależnie od Twojego wyboru, składka emerytalna nadal będzie wynosić 19,52%. Dlatego też w przypadku, gdy zadecydujesz o tym, aby przenieść 2,92% do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sumie na subkoncie będzie gromadzone 7,3% twojego wynagrodzenia.

    Wysokość emerytury

    Omawiane w niniejszym artykule zmiany nie mają znaczącego wpływu na wysokość przyszłej emerytury, bowiem stopa zwrotu z Otwartego Funduszu Emerytalnego i z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kształtuje się na podobnym poziomie. Należy wskazać, że wysokość emerytury uzależniona będzie od długości przepracowanych lat oraz tego, czy gromadzimy dodatkowe środki na dobrowolnym ubezpieczeniu emerytalnym (III filar).


    Decyzja: ZUS czy OFE?

    Decyzję o wyborze, gdzie trafią Twoje składki emerytalne należy podjąć do 31 lipca 2014 r. Wyboru mogą dokonać tylko obecni członkowie Otwartych Funduszu Emerytalnych. Z kolei decyzję muszą podjąć wszyscy obecni członkowie Otwartych Funduszu Emerytalnych, którym zostało więcej niż 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.

    W przypadku, gdy zdecydowałeś o tym, aby pozostać w otwartym funduszu emerytalnym musisz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przesłać oświadczenie. Można to zrobić zarówno osobiście w każdej placówce ZUS, listownie – najlepiej za pomocą przesyłki poleconej lub możesz przesłać oświadczenie do każdej jednostki terenowej ZUS w formie elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS . Jeśli natomiast chcesz przenieść składkę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to nie musisz niczego robić.


    Czy emerytura może być dziedziczona?

    Zarówno środki gromadzone na subkoncie z ZUS, jak i te gromadzone w Otwartym Funduszu Emerytalnym mogą być dziedziczone w przypadku śmierci właściciela konta i subkonta:

    • połowa środków przekazana zostanie małżonkowi na jego rachunek OFE lub subkonto w ZUS
    • pozostała część środków przekazywana jest osobom wskazanym przez zmarłego. Jeśli zmarły nie wskazał osób uprawnionych, środki te wchodzą w skład masy spadkowej.

    Podstawa prawna:

    • ustawa z dnia 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1717)
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE