- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoNowy rok - nowe zadania dla marszałków województw

    Nowy rok – nowe zadania dla marszałków województw

    Nowe zadania marszałków województw
    Ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi wprowadziła nowe zadania marszałków województw. Będą oni prowadzili udostępniane w urzędach marszałkowskich i w Internecie rejestry przedsiębiorców, którzy:

    • wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach,
    • prowadzą recykling lub inną formę odzysku opakowań,
    • eksportują odpady opakowaniowe,
    • dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy tych odpadów.
      Dopiero po uzyskaniu wpisu do tego rejestry, będzie możliwe wprowadzenie do obrotu produktów w opakowaniach. Marszałkowie województw mają również dokonywać kontroli przedsiębiorców oraz przekazywać ministrowi właściwemu do spraw środowiska oraz Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska (do 15 lutego każdego roku) informację o ich wynikach wraz z wnioskami, w tym planowanymi działaniami zmierzającymi do usunięcia stwierdzonych naruszeń. Kontrola przedsiębiorców powinna się odbyć co najmniej raz na trzy lata. Natomiast przekazanie informacji ministrowi właściwemu do spraw środowiska oraz Głównemu Inspektorowi Ochrony Środowiska powinno nastąpić do 15 lutego każdego roku.

    Ponadto, przepisy ustawy określają dokumenty potwierdzające:

    • recykling odpadów opakowaniowych (dokumenty DPR),
    • inny niż recykling proces odzysku odpadów opakowaniowych (dokumenty DPO),
    • eksport odpadów opakowaniowych lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych do recyklingu (dokumenty EDPR),
    • eksport odpadów opakowaniowych lub wewnątrzwspólnotową dostawę odpadów opakowaniowych do innego niż recykling procesu odzysku tych odpadów (dokumenty EDPO).

    Na mocy przepisów tej ustawy, przedsiębiorcy są zobligowani do przeprowadzania rocznego audytu zewnętrznego którego celem będzie sprawdzenie wiarygodności danych zawartych w dokumentach i fakturach. Audyt ten musi być przeprowadzony przez akredytowanego weryfikatora środowiskowego w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku kalendarzowym, którego dotyczy.
    Poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych
    Przedsiębiorca wprowadzający produkty w opakowaniach
    musi do 31 grudnia 2014 r. oraz w latach następnych osiągnąć docelowy poziom odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych co najmniej w wysokości określonej w załączniku do ustawy. Z obowiązku tego zwolnieni będą przedsiębiorcy, którzy wprowadzają do obrotu niewielkie masy opakowań – do 1 tony w ciągu roku.

    Zasady działania organizacji odzysku opakowań
    Organizacje odzysku opakowań muszą funkcjonować w formie spółek akcyjnych i wykonywać wyłącznie działalność gospodarczą polegającą na organizowaniu, zarządzaniu lub prowadzeniu przedsięwzięć związanych z odzyskiem, w tym recyklingiem. Wymagane będzie posiadanie przez nie kapitału zakładowego na poziomie co najmniej 2 500 000 zł. Kapitał zakładowy organizacji odzysku opakowań należy pokryć w całości wkładem pieniężnym i wpłaca w całości przed jej wpisem do rejestru. Nie może on nie może pochodzić z pożyczki lub kredytu ani być obciążony w jakikolwiek sposób. Nazwy tych podmiotów muszą zawierać oznaczenie „organizacja odzysku opakowań”.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE