- Reklama -
sobota, 4 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPaństwowe egzaminy prawnicze

    Państwowe egzaminy prawnicze

    Egzamin I stopnia jest adresowany do wszystkich absolwentów wydziałów prawa i pełni 2 funkcje. Po pierwsze jest to egzamin kwalifikujący do odbywania wszystkich aplikacji prawniczych. Uprawnia on także do świadczenia pomocy prawnej – w ograniczonym zakresie przez doradców prawnych. Natomiast jednolity egzamin prawniczy II stopnia jest egzaminem zawodowym, który otwiera możliwość wykonywania zawodu adwokata, radcy prawnego, notariusza oraz ubiegania się m. in. o urząd sędziego i prokuratora. Egzamin ten jest skierowany przede wszystkim do osób kończących aplikacje korporacyjne oraz do doradców prawnych z 4 – letnim doświadczeniem zawodowym, co nie narusza obowiązujących przepisów regulujących sposób dojścia do zawodu sędziego, prokuratora, komornika, asystenta sędziego, asystenta prokuratora czy referendarza sądowego – nadal, bowiem będą obwiązywać przepisy regulujące specyficzną drogę do tych zawodów, zaś przewidywana w projekcie droga – poprzez państwowy egzamin prawniczy II stopnia – będzie wyłącznie alternatywna. Ponadto, do państwowego egzaminu prawniczego II stopnia będą mogły przystąpić osoby, które uprzednio zdały egzamin sędziowski i prokuratorski, doktorzy nauk prawnych oraz osoby, które pracowały na stanowisku referendarza sądowego lub starszego referendarza sądowego 4 lata. Od osób tych nie wymaga się zadania państwowego egzaminu prawniczego I stopnia, gdyż zdały one inny prawniczy egzamin zawodowy. Do państwowego egzaminu prawniczego II stopnia, bez konieczności zdania państwowego egzaminu prawniczego I stopnia, z uwagi na posiadane kwalifikacje, dopuszcza się także osoby, które zajmują stanowisko radcy lub starszego radcy Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, a także asystentów sędziego i asystentów prokuratora.
     
    Dodatkowym celem nowej regulacji jest ułatwienie dostępu do pomocy prawnej poprzez nadanie uprawnień do występowania przed sądami rejonowymi i świadczenia innych czynności prawniczych nowej kategorii osób, które zdały egzamin I stopnia: doradcom prawnym. Osoby te – poprzez weryfikację ich wiedzy na egzaminie I stopnia – będą gwarantować właściwy poziom przygotowania do świadczenia usług prawniczych, a zarazem stanowić konkurencję dla adwokatów czy radców prawnych. Doradcom prawnym nadano uprawnienie do występowania przed sądami rejonowymi z wyłączeniem spraw z zakresu prawa karnego, rodzinnego i opiekuńczego. Takie ograniczenie zakresu kompetencji przed sądami rejonowymi wynika z faktu, że doradcy prawni nie będą podlegać rygorom samorządów zawodowych np. w zakresie zachowania tajemnicy czy też odpowiedzialności dyscyplinarnej. Doradcy prawni nie będą również uprawnieni do zastępowania stron przed sądami powszechnymi w sprawach, w których w I instancji rzeczowo właściwy jest sąd okręgowy, albowiem z reguły sprawy te cechują się większym ciężarem gatunkowym i stopniem trudności. Ułatwiono doradcom prawnym możliwość występowania w charakterze pełnomocnika strony w postępowaniu administracyjnym wprowadzając zapis, że doradca prawny może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa.
     
    W projekcie ustawy zastrzeżony został tytułu zawodowy „doradcy prawnego” w związku, z czym tytułem tym nie będą mogły posługiwać się np. osoby świadczące usługi prawnicze na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, które nie spełniły kryteriów wynikających z niniejszej ustawy. Zastrzeżenie tego tytułu ma na celu wyodrębnienie spośród osób świadczących usługi prawnicze tzw. „kwalifikowanych doradców”, tzn. takich, których wiedza została zweryfikowana. Zastrzeżenie, że tytułem będą mogły posługiwać się wyłącznie osoby, których wiedza i umiejętności zostały zweryfikowane egzaminem ma istotne znaczenie dla potencjalnych klientów, dla których stanie się czytelne, z czyich usług korzystają. Ustawowe zastrzeżenie używania tytułu doradcy prawnego spowoduje, że każdy kto będzie używał tytułu doradcy prawnego, nie spełniając warunków koniecznych do jego używania, będzie podlegał odpowiedzialności karnej wynikającej z obowiązujących przepisów.
     
    Przepisy projektu wprowadzają wymóg wpisu na listę doradców prawnych. Lista będzie prowadzona przez prezesa sądu apelacyjnego, który będzie również wydawał zaświadczenia potwierdzające wpis. Zaświadczenie to będzie stanowić dokument świadczący, że osoba, która się nim legitymuje spełniła przesłanki konieczne do świadczenia podstawowych czynności prawniczych.
     
    Wdrożono także wymóg obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy świadczeniu podstawowych czynności prawniczych dla doradców prawnych. Taki przepis zakwalifikuje obowiązkowe ubezpieczenia doradców prawnych do ubezpieczeń obowiązkowych w rozumieniu ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
    .
    W projekcie ustawy celowo nie uregulowano natomiast form wykonywania podstawowych czynności prawniczych, gdyż zamiarem projektodawcy jest, aby przyszli doradcy prawni świadczyli swoje usługi w dowolnej, wybranej przez nich formie. Przepisy wprowadzają również elektroniczny system rejestracji i wyboru aplikacji, który ułatwi i usprawni proces związany z rejestracją przed egzaminami oraz zapewni kontrolę nad procesem związanym z wyborem miejsc odbywania aplikacji adwokackiej, radcowskiej i notarialnej, tak aby zapewnić miejsca na aplikacje dla wszystkich chętnych, którzy zdali państwowy egzamin prawniczy I stopnia, przy proporcjonalnym obsadzeniu wolnych miejsc w poszczególnych izbach lub radach.
     
     
    ZLEĆ NAM ODZYSKANIE TWOICH PIENIĘDZY / PROWADZENIE SPRAWY / PRZYGOTOWANIE PISMA (więcej szczegółów – http://www.serwisprawa.pl/zlec-sprawe-adwokatowi).
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE