- Reklama -
poniedziałek, 6 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównadebetoweZmiany w usługach płatniczych

    Zmiany w usługach płatniczych

    Tak naprawdę każdorazowe użycie karty płatniczej związane jest z opłatą naliczaną przez bank, który taką kartę wydał. Nie ma w tej materii jednolitych przepisów – wszystko zależy od tego, co dokładnie znajduje się w umowie, której przedmiotem było wydanie karty. W praktyce możemy się spotkać z różną wysokością naliczanych opłat, a niekiedy także z ich brakiem.

    W Polsce usługi płatnicze zostały uregulowane w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych. Ustawa określa zasady świadczenia usług płatniczych, w tym:

    • warunki świadczenia usług płatniczych, w szczególności dotyczące przejrzystości postanowień umownych i wymogów w zakresie informowania o usługach płatniczych;
    • prawa i obowiązki stron wynikające z umów o świadczenie usług płatniczych, a także zakres odpowiedzialności dostawców z tytułu wykonywania usług płatniczych;
    • zasady prowadzenia działalności przez instytucje płatnicze i biura usług płatniczych, w tym za pośrednictwem agentów tych podmiotów, oraz zasady sprawowania nadzoru nad tymi podmiotami.

    Zgodnie z treścią art. 3 ustawy, przez usługi płatnicze rozumie się działalność polegającą na:

    1)    przyjmowaniu wpłat gotówki i dokonywaniu wypłat gotówki z rachunku płatniczego oraz wszelkie działania niezbędne do prowadzenia rachunku;

    2)    wykonywaniu transakcji płatniczych, w tym transferu środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy:

    a)    przez wykonywanie usług polecenia zapłaty, w tym jednorazowych poleceń zapłaty,

    b)    przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego,

    c)    przez wykonywanie usług polecenia przelewu, w tym stałych zleceń;

    3)    wykonywaniu transakcji płatniczych wymienionych w pkt 2, w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu, a w przypadku instytucji płatniczej – kredytu, o którym mowa w art. 74 ust. 3;

    4)    wydawaniu instrumentów płatniczych;

    5)    zawieraniu umów z przedsiębiorcami o przyjmowanie zapłaty przy użyciu instrumentów płatniczych;

    6)    świadczeniu usługi przekazu pieniężnego;

    7)    wykonywaniu transakcji płatniczych, w przypadku których zgoda płatnika na wykonanie transakcji udzielana jest przy użyciu urządzenia telekomunikacyjnego, cyfrowego lub informatycznego, a płatność przekazywana jest jedynie pośrednikowi pomiędzy użytkownikiem zlecającym transakcję płatniczą a odbiorcą.

    W powyższej materii szykują się jednak niemałe zmiany. Prawdopodobnie już w przyszłym roku pojawi się górna granica stawki pobieranej od transakcji kartami płatniczymi. Wg założeń nie będzie przekraczać ona 0,5% wartości całej transakcji. Powyższa wartość nie będzie jednak wprowadzona od razu. Dla przypomnienia obecnie obowiązująca prowizja to ok. 1,6% od płatności kartami debetowymi i ok. 1,5% jeżeli chodzi o płatności kartami kredytowymi. Do 31 grudnia 2013 r. stawka prowizji za płatność kartami będzie wynosiła maksymalnie 1% wartości transakcji, następnie w latach 2014 i 2015 – 0,7%, aż wreszcie w 2016 r. – 0,5%.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE