- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaSprawy rodzinneAlimentyJakie zmiany czekają Program Rodzina 500 plus?

    Jakie zmiany czekają Program Rodzina 500 plus?

    Jakie zmiany czekają Program „Rodzina 500+”?

    Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin dotyka również niedawno wprowadzonego świadczenia wychowawczego. Główne zasady programu „Rodzina 500+” pozostaną bez zmian. Nadal będzie to nieopodatkowane świadczenie w wysokości 500 zł, wypłacane do 18. roku życia dziecka, a z kryterium dochodowym (800/1200 zł netto na osobę w rodzinie) obowiązującym jedynie na pierwsze dziecko (rozumiane jako najstarsze lub jedynie dziecko do ukończenia 18. roku życia).

    Ustalanie dochodu uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko

    W trakcie realizacji Programu Rodzina 500+ dochodziło do zjawiska  dopasowywania przez wnioskodawców i członków ich rodzin osiąganego dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, np. przez rozwiązywanie stosunku pracy, a następnie ponowne jego nawiązywanie z tym samym pracodawcą na innych warunkach, co pozwalało skorzystać z instytucji utraty dochodu. Projekt zmian zakłada wyłączenie stosowania przepisów dotyczących utraty i uzyskania dochodu w sytuacji, gdy wnioskodawca lub członek jego rodziny utraci dochód z tytułu zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej oraz dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, i w okresie 3 miesięcy od daty utraty dochodu ponownie uzyska dochód u tego samego pracodawcy, zleceniodawcy lub zamawiającego dzieło lub ponownie rozpocznie pozarolniczą działalność gospodarczą.

    Zmieniony przepis będzie zastosowany po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń na okres rozpoczynający się od 1 października 2017 roku.

    Wymóg ustalenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica dla osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka

    Odnotowywano przypadki składania przez rodziców dziecka, którzy nie są małżeństwem, niezgodnych ze stanem faktycznym deklaracji, że są osobami samotnie wychowującymi dziecko (przede wszystkim, aby wyłączyć drugiego z rodziców ze składu rodziny i jego dochodu). W związku z tym projekt ustawy zakłada – dla osoby deklarującej samotne wychowywanie dziecka – wymóg ustalenia alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.
    Świadczenie wychowawcze na dziecko powinno być przyznawane osobie samotnie wychowującej dziecko, dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica, chyba że jest to niemożliwe z przyczyn obiektywnych, np. gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany.

    Pobierania świadczenia wychowawczego przez osoby, które zamieszkują poza granicami Polski

    W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia przez osobę otrzymującą świadczenie wychowawcze warunków uprawniających do tego świadczenia (w szczególności warunku zamieszkiwania w Polsce) –  organ właściwy (tj. gmina) będzie mógł wezwać osobę otrzymującą świadczenie do osobistego złożenia, w wyznaczonym terminie, odpowiednich wyjaśnień potwierdzających spełnianie tych warunków. Wypłata świadczenia wychowawczego będzie wstrzymana, jeżeli osoba otrzymująca to świadczenie odmówiła udzielenia lub nie udzieliła wyjaśnień, co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego.

    W przypadku zaś udzielenia wyjaśnień, świadczenie wychowawcze wypłaca się od miesiąca, w którym wpłynęły wyjaśnienia, do końca okresu, w jakim przysługuje świadczenie wychowawcze, jeżeli osoba spełnia warunki określone w ustawie.

    Wejście w życie nowych przepisów

    Proponuje się, by nowe przepisy weszły w życie 1 sierpnia 2018 roku.

    Podstawa prawna:
    Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin wraz z uzasadnieniem.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE