- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoProcedura otrzymywania legalizacyjnych znaków akcyzy

    Procedura otrzymywania legalizacyjnych znaków akcyzy

    Poniżej przedstawiamy procedurę otrzymywania legalizacyjnych znaków akcyzy. Podmiot, który posiada, po dniu 30 czerwca 2009 r., wyroby tytoniowe podlegające obowiązkowi oznaczenia legalizacyjnymi znakami akcyzy przeznaczone do dalszej sprzedaży, zobowiązany jest sporządzić spis z naturytych wyrobów. Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego (Dz. U. z dnia 16 kwietnia 2004 r. Nr 65 poz. 598 ze zm.) podmiot ten musi spis przesłać do właściwego naczelnika urzędu celnego ze względu na miejsce wykonywania czynności w terminie 3 dniw celu sprawdzenia i potwierdzenia stanu wyrobów objętych spisem. Następnie podmiot, o którym mowa powyżej, powinien złożyć do Ministerstwa Finansów wstępne zapotrzebowaniena legalizacyjne znaki akcyzy. Wzór wstępnego zapotrzebowania zawarty jest w tabeli nr 1 komunikatu – załącznik nr 7 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzyDz. U. Nr 32, poz. 250). Wstępne zapotrzebowanie należy przesyłać na adres:
    Ministerstwo Finansów,
    Departament Podatku Akcyzowego i Ekologicznego,
    ul. Świętokrzyska 12,
    00-916 Warszawa,
    fax: (022) 694 42 71.
     
    Wniosek o sprzedaż legalizacyjnych znaków akcyzywraz ze spisem z natury wyrobów tytoniowych, należy złożyć do właściwego w sprawach znaków akcyzy naczelnika urzędu celnego. Przed wydaniem decyzji w sprawie sprzedaży legalizacyjnych znaków akcyzy wnioskodawca wpłaca należność za legalizacyjne znaki akcyzy w wysokości 1,30 złza znak akcyzy. Wykaz Urzędów Celnych, których naczelnicy są właściwi w sprawach znaków akcyzy, a także terytorialny zasięg ich działania określony został w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 13 lutego 2009 r. w sprawie wykazu i terytorialnego zasięgu działania urzędów celnych i izb celnych, których odpowiednio naczelnicy i dyrektorzy są właściwi w zakresie spraw dotyczących znaków akcyzy(Dz. U. z 2009 Nr 32, poz. 221). Wykaz naczelnikówzawarty jest w tabeli nr 2 komunikatu, a wzór wnioskuzawarty jest w tabeli nr 3 komunikatu.
     
    Naniesienie legalizacyjnych znaków akcyzy na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych odbywa się w obecności pracownika szczególnego nadzoru podatkowego, dlatego też podmiot, który otrzymał legalizacyjne znaki akcyzy zgodnie z § 33 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego, zobowiązany jest przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego ze względu na miejsce wykonywania czynności co najmniej na 3 dni przed zamierzonym oznaczaniem wyrobów, pisemne zgłoszenie, podając ilość i rodzaj wyrobów, rodzaj opakowań jednostkowych oraz miejsce. Z czynności nanoszenia legalizacyjnych znaków akcyzy sporządza się protokół.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE