- Reklama -
środa, 24 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzedawnienie abonamentu RTV

    Przedawnienie abonamentu RTV

    Czym jest przedawnienie?

    Co do zasady, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Oznacza to, że po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.

    Przedawnienie abonamentu RTV

    Aktualnie prawnicy spierają się co do terminu przedawnienia zaległości, jakie powstały na skutek nieopłacenia abonamentu radiowo – telewizyjnego. Część prawników stoi na stanowisku, że do roszczenia z tytułu należności za abonament RTV należy stosować trzy letni okres przedawnienia, podczas gdy inni wskazują, że okres przedawnienia zaległości z tytułu abonamentu radiowo – telewizyjnego wynosi aż 5 lat.

    Prawnicy którzy twierdzą, że należy stosować trzy letni okres przedawnienia dla roszczeń z abonamentu RTV, wskazują, że jest on zaliczany do tzw. opłat okresowych – co nakazuje stosowanie przepisów kodeksu cywilnego. W myśl art. 118 kodeksu cywilnego, jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Dlatego też przedawnienie abonament RTV – zdaniem tych osób wynosi dokładnie 3 lata. Termin przedawnienia zaczyna swój bieg dokładnie od dnia, w którym roszczenie o zapłatę abonamentu stało się wymagalne. Co więcej, przedstawiciele tego poglądu powołują się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 7 maja 2009 r. (sygn. akt III CZP 20/09), zgodnie z którą „termin przedawnienia roszczenia o opłatę abonamentową i wynagrodzenie za połączenia telefoniczne z umowy o świadczenie usług telefonicznych, zawartej na podstawie ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 ze zm.), określa art. 118 k.c.” – i na tej podstawie wskazują na trzy letni okres przedawnienia.

    Inni natomiast wskazują na art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, który stanowi, że do opłat abonamentowych należy stosować przepisy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji w zakresie egzekucji obowiązków o charakterze pieniężnym. Ponadto, w przypadku opóźnienia w uiszczaniu opłaty abonamentowej naliczane są odsetki w wysokości jak dla zaległości podatkowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. W związku z powyższym, w przypadku przedawnienia zobowiązań z tytułu nieuiszczonej opłaty abonamentowej należy stosować przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa. Przyglądając się bliżej przepisom ordynacji podatkowej, należy przytoczyć art. 70 § 1 tej ustawy, zgodnie z którym zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Oczywiście bieg terminu przedawnienia takiego zobowiązania może ulec przerwaniu lub zawieszeniu w określonych okolicznościach wskazanych w przepisach Ordynacji podatkowej. Zatem wobec tego okres przedawnienia dla opłaty abonamentowej wynosi 5 lat.

    Zarówno jedna jak i druga grupa przedstawia rozsądne argumenty, którymi można się bronić. Z uwagi na rozbieżności ciężko jest jednoznacznie wskazać jedyną prawidłową odpowiedź na pytanie: „Po jakim czasie przedawnia się abonament radiowo – telewizyjny?”. Niemniej jednak z ostrożności, należy przychylić się do argumentacji drugiej grupy, wskazując, że okres przedawnienia należności z nieopłaconego tytułu abonamentu radiowo telewizyjnego wynosi 5 lat.

    Podstawa prawna:
    art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych (Dz. U. 2005 nr 85 poz. 728)
    art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 i Nr 85, poz. 727)

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE