- Reklama -
wtorek, 30 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoPrzedawnienie w prawie karnym

    Przedawnienie w prawie karnym

    Jeżeli w okresie przewidzianym powyżej wszczęto postępowanie przeciwko konkretnej osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w pkt 1-3 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach – z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu. Przy czym karalność przestępstwa ściganego z oskarżenia prywatnego ustaje z upływem roku od czasu, gdy pokrzywdzony dowiedział się o osobie sprawcy przestępstwa, nie później jednak niż z upływem 3 lat od czasu jego popełnienia. Jeżeli dokonanie przestępstwa zależy od nastąpienia określonego w ustawie skutku, bieg przedawnienia rozpoczyna się od czasu, gdy skutek nastąpił. Przy tym przedawnienie karalności przestępstw wyszczególnionych w kodeksie karnym, w przypadku gdy pokrzywdzonym jest małoletni – nie może nastąpić przed upływem 5 lat od ukończenia przez pokrzywdzonego 18 lat.

    Natomiast kary wykonać nie można, jeżeli od uprawomocnienia się wyroku skazującego upłynęło lat:
    1. 30 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat albo karę surowszą,
    2. 15 – w razie skazania na karę pozbawienia wolności nie przekraczającą 5 lat,
    3. 10 – w razie skazania na inną karę.

    Jednocześnie po upływie 10 lat od uprawomocnienia się wyroku skazującego ulega przedawnieniu wykonanie środków karnych określonych tj. pozbawienie praw publicznych; zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej; zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi; obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami, zakaz zbliżania się do określonych osób lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu; zakaz wstępu na imprezę masową; zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestnictwa w grach hazardowych; nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym; zakaz prowadzenia pojazdów, przepadek; nawiązka; świadczenie pieniężne. Natomiast po upływie 15 lat przedawnia się wykonanie obowiązku naprawienia szkody.

    Przedawnienie nie biegnie, jeżeli przepis ustawy nie pozwala na wszczęcie lub dalsze prowadzenie postępowania karnego; nie dotyczy to jednak braku wniosku albo oskarżenia prywatnego.

    Warto dodać, że kodeks karny wprowadził wyjątek od ogólnej zasady przedawnienia karalności przestępstw, jak i przedawnienia możliwości wykonania orzeczonej za nie kary, wskazując że powyższych przepisów nie stosuje się co do zbrodni przeciwko pokojowi, ludzkości i przestępstw wojennych oraz do umyślnego przestępstwa: zabójstwa, ciężkiego uszkodzenia ciała, ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub pozbawienia wolności łączonego ze szczególnym udręczeniem, popełnionego przez funkcjonariusza publicznego w związku z pełnieniem obowiązków służbowych.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE