- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRomantyczne walentynki, a za miesiąc ślub w plenerze

    Romantyczne walentynki, a za miesiąc ślub w plenerze

    Ślub poza urzędem stanu cywilnego

    Dobra wiadomość dla osób, które z pewnych względów decydują się na zawarcie związku małżeńskiego w urzędzie stanu cywilnego. Pary, które zamierzają wstąpić w związek małżeński – będą miały od 1 marca większe pole do popisu, jeśli chodzi o wybór miejsca uroczystości. Mianowicie, od 1 marca 2015 możliwe będzie zawarcie małżeństwa poza urzędem stanu cywilnego. Oczywiście nie ma nic za darmo… Zgodnie z nowymi przepisami, za zorganizowanie takiej uroczystości przyszli małżonkowie, będą musieli zapłacić 1000 zł. Przepisy ustawy – prawo o aktach stanu cywilnego umożliwią zawieranie małżeństwa poza urzędem, jednak w miejscu gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników. Para, które będzie chciała skorzystać z nowej możliwości powinna złożyć wniosek do kierownika wybranego urzędu stanu cywilnego i ponieść dodatkową opłatę. Na marginesie warto dodać, że obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na zawarcie małżeństwa poza urzędem, ale jedynie w szczególnych przypadkach np. gdy jedno z przyszłych małżonków przebywa w szpitalu lub w zakładzie karnym. Decyzja o udzieleniu ślubu poza siedzibą urzędu stanu cywilnego będzie należała do kierownika urzędu.

    Formalności przed ślubem

    Wiele par decyduje się na ślub konkordatowy, który stanowi jednocześnie akt prawny i ceremonię kościelną. Osoby wyznania rzymsko-katolickiego mogą wziąć ślub konkordatowy i uniknąć w ten sposób zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Oczywiście w dalszym ciągu można zawrzeć osobno ślub cywilny i kościelny, ale takie przypadki należą do rzadkości…

    Licencja na ….

    Zgodnie z tradycją, ślub kościelny jest zawierany w parafii panny młodej lub pana młodego. Jeśli z jakichś względów decydujecie się na inną parafię, ponieważ uznacie, że np. inny kościół jest ładniejszy – będziecie potrzebowali zgody od proboszczów parafii do których należycie. Dokument ten nazywany jest ‘licencją’. W niektórych parafiach za licencję proboszcz może poprosić o wniesienie opłaty, tzw. półślubek.

    Wizyta w parafii

    W okresie od 6 do 3 miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu musicie odbyć wizytę w kancelarii parafialnej, w której odbędzie się ślub. Będzie potrzebować:

    • swoje świadectwa chrztu, które są ważne przez 3 miesiące,
    • swoje świadectwa bierzmowania,
    • zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej – możecie je donieść w późniejszym terminie,
    • dowody osobiste.

    Na podstawie zgromadzonych dokumentów zostanie sporządzony tzw. protokół przedślubny oraz zostaną rozpisane zapowiedzi przedślubne.

    Wizyta w urzędzie stanu cywilnego

    Pomimo, że bierzecie ślub konkordatowy nie ominie Was wizyta w urzędzie stanu cywilnego. Jednak wizyty te będą ograniczone do minimum. Z uwagi na to, że zaświadczenie, które zostanie Wam wystawione przez urzędnika stanu cywilnego jest ważne tylko przez następne 3 miesiące – trzeba się zgłosić do urzędu na mniej niż 3 miesiące przed datą ślubu. Do urzędu należy zabrać ze sobą:

    • dowody osobiste,
    • skrócone odpisy aktów urodzenia,
    • wdowa/wdowiec musi przynieść akt zgonu współmałżonka
       

    Nie obawiajcie się tej wizyty. Urzędnik zada Wam tylko kilka pytań. Jedyne co tak naprawdę musicie ustalić do tego czasu, to nazwisko jakie po zawarciu związku małżeńskiego przyjmie żona. Urzędnik wyda Wam zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa.

    Druga wizyta w parafii

    Z zaświadczeniem wydanym w urzędzie stanu cywilnego, należy z powrotem udać się do kancelarii parafialnej w parafii, w której odbędzie się Wasza uroczystość. Z uwagi na różne praktyki, zapewne ksiądz już na pierwszym spotkaniu Wam powie kiedy mniej więcej powinniście się u niego pojawić z tym zaświadczeniem – jednak już teraz podpowiadamy, że będziecie musieli to zrobić mniej więcej na tydzień przed ślubem. Wtedy ostatecznie trzeba donieść wszelkie dokumenty, tj. przedmiotowe zaświadczenie z urzędu stanu cywilnego o braku okoliczności wykluczających zawarcie małżeństwa; jeśli wcześniej nie dostarczyliście – to również zaświadczenie o uczestnictwie i ukończeniu kursu przedmałżeńskiego i spotkań w poradni rodzinnej oraz potwierdzenie o odczytaniu zapowiedzi w parafiach narzeczonych.

    Dzień ślubu

    W dniu ślubu należy przynieść zaświadczenia o odbytych spowiedziach przedślubnych. To właśnie w tym dniu Wy, Wasi świadkowie oraz duchowny podpiszecie również wszelkie dokumenty związane z zawarciem małżeństwa konkordatowego. Na tym tak naprawdę kończy się Wasza papierkowa robota. Rolą duchownego natomiast jest przesłanie kompletu dokumentów do urzędu stanu cywilnego w ciągu 5 dni od daty zawarcia małżeństwa.

    To tyle formalności – mam nadzieje, że nikogo nie przestraszyłam… 🙂

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE