- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoStanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej bez opinii PIP

    Stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej bez opinii PIP

    W aktualnie obowiązującym stanie prawnym – zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w przypadkach uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej lub zatrudnienia w formie telepracy. Zaproponowane w uchwalonym projekcie brzmienie art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych stanowi, że zaliczenie do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby, o której mowa w ust. 1 lub 2, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej, w wymienionych powyżej przypadkach.
     
    Różnica w stosunku do aktualnie obowiązującego stanu prawnego sprowadza się do usunięcia obowiązku uzyskania pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej, przy jednoczesnym pozostawieniu obowiązku ustawowego dostosowania przez pracodawcę tego stanowiska do potrzeb zatrudnianego niepełnosprawnego. Oznacza to możliwość kontroli wykonania tego obowiązku już w okresie zatrudnienia, a nie przed jego rozpoczęciem. W związku z wątpliwościami, czy Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała możliwość kontrolowania obowiązku dostosowania stanowiska pracy przez pracodawcę na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy dodano również nowy przepis: ust. 6 w art. 5, zgodnie z którym kontrolę w zakresie spełniania warunku, o którym mowa w ust. 5 pkt 1, przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy.
     
    Można założyć, iż wejście w życie niniejszej nowelizacji ustawy spowoduje pozytywne skutki społeczne, gospodarcze, finansowe i prawne. W szczególności nowe przepisy umożliwią pracodawcom zatrudnianie niepełnosprawnych pracowników bez konieczności uzyskania wstępnej pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy o przystosowaniu przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Może to skutkować większym zainteresowaniem pracodawców w zatrudnianiu niepełnosprawnych. W konsekwencji tego, niepełnosprawni pracownicy mogą stać się bardziej atrakcyjni na rynku pracy.
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE