- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaSuperwizja pracy socjalnej

    Superwizja pracy socjalnej

    Czym będzie superwizja pracy socjalnej?

    Po nowelizacji pracownik socjalny będzie mógł skorzystać z poradnictwa prowadzonego przez superwizora pracy socjalnej. Celem tej instytucji ma być zachowanie i wzmocnienie kompetencji zawodowych, utrzymanie wysokiego poziomu świadczonych usług oraz przeciwdziałanie zjawisku wypalenia zawodowego w porozumieniu z pracodawcą co do wyboru formy i osoby udzielającej porad.

    Kto będzie mógł zostać superwizorem pracy socjalnej?

    Superwizorem pracy socjalnej będzie mogła zostać osoba, która ukończy szkolenie z zakresu superwizji pracy socjalnej i uzyska certyfikat superwizora nadany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającą przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej. Co ważne, ukończenie różnego rodzaju szkoleń czy studiów (studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia, studiów podyplomowych, czy studiów doktoranckich) bez posiadania w/w certyfikatu nadanego przez Centralna Komisję Egzaminacyjną nie będzie wystarczające do uzyskania uprawnień superwizora pracy socjalnej. Do momentu wejścia w życie przedmiotowego zapisu pracownicy socjalni mają uczestniczyć w superwizjach, szkoleniach, seminariach, studiach z zakresu superwizji, które posłużą przede wszystkim nabyciu nowych umiejętności i podniesieniu kompetencji zawodowych, niezbędnych do ubiegania się o certyfikat superwizora pracy socjalnej.

    Szczegółowe kwestie będzie regulować rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej

    Szczegółowe zagadnienia dotyczące superwizji pracy socjalnej ma określać rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Rozporządzenie to zostanie wydane po wejściu w życie przedmiotowego przepisu i będzie dotyczyć: 

    – wytycznych i standardów dla superwizji pracy socjalnej,

    – minimum programowego dla szkolenia superwizorów pracy socjalnej,

    – sposobu i trybu szkolenia superwizorów pracy socjalnej,

    – trybu nadawania certyfikatu superwizora pracy socjalnej i odpłatności za postępowanie związane z uzyskaniem certyfikatu,

    – wzoru certyfikatu superwizora pracy socjalnej,

    – trybu sporządzania i udostępniania do wiadomości publicznej list certyfikowanych superwizorów pracy socjalnej,

    – podmiotów uprawnionych do prowadzenia szkolenia z zakresu superwizji pracy socjalnej,

    – zasad i trybu prowadzenia nadzoru merytorycznego nad szkoleniami dla superwizorów pracy socjalnej.

    Przedmiotowe kwestie mają uwzględniać potrzebę zapewnienia odpowiedniego poziomu szkolenia i przygotowania superwizorów pracy socjalnej, odpowiedniego poziomu świadczonych usług, ujednolicenia wymogów dotyczących nadawania certyfikatu superwizora, ujednolicenia wzoru certyfikatu, oraz ujednolicenia wymogów prowadzenia szkoleń z zakresu superwizji pracy socjalnej. Do momentu wejścia w życie przedmiotowego zapisu pracownicy socjalni mają uczestniczyć w superwizjach, szkoleniach, seminariach, studiach z zakresu superwizji, które posłużą przede wszystkim nabyciu nowych umiejętności i podniesieniu kompetencji zawodowych, niezbędnych do ubiegania się o certyfikat superwizora pracy socjalnej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE