- Reklama -
czwartek, 9 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSzybka powtórka: Zawarcie małżeństwa w formie cywilnej

    Szybka powtórka: Zawarcie małżeństwa w formie cywilnej

    Zawarcie małżeństwa w formie cywilnej uregulowano w art. 7 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dziś kwestia ta stała się również przedmiotem naszej "Szybkiej powtórki".

    Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem USC

    Zawarcie małżeństwa następuje wówczas, gdy mężczyzna i kobieta jednocześnie obecni złożą przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że wstępują ze sobą w związek małżeński. Jeżeli małżeństwo jest zawierane przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Powyższe oznacza, że podczas składania oświadczeń nupturientom muszą towarzyszyć świadkowie, których liczbę ustawodawca wprost określił w paragrafie 1 artykułu 7 KRO.

    Jak przebiega zawarcie małżeństwa w USC?

    Kierownik urzędu stanu cywilnego zapytuje mężczyznę i kobietę, czy zamierzają zawrzeć ze sobą małżeństwo, a gdy oboje odpowiedzą na to pytanie twierdząco, wzywa ich do złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz oświadczeń w sprawie nazwisk małżonków i ich dzieci. Każda z osób zawierających małżeństwo składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia lub odczytując je na głos. Osoba niemogąca mówić składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, podpisując protokół przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński. Po złożeniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński przez obie strony kierownik urzędu stanu cywilnego ogłasza, że wskutek zgodnych oświadczeń obu stron małżeństwo zostało zawarte.

    Oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński

    Jak wyżej wspomniano, każda z osób zawierających małżeństwo składa oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, powtarzając za kierownikiem urzędu stanu cywilnego treść oświadczenia lub odczytując je na głos. Oświadczenie to brzmi następująco:

    ,, Świadomy/Świadoma praw i obowiązków wynikających z zawarcia małżeństwa uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię i nazwisko drugiej z osób wstępujących w związek małżeński) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. „

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE