- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoSzykują się zmiany w urlopach wychowawczych

    Szykują się zmiany w urlopach wychowawczych

    Miesiąc dla każdego z rodziców

    Nowelizacja przewiduje wydzielenie w ramach wymiaru urlopu wychowawczego, wynoszącego maksymalnie 36 miesięcy, po jednym miesiącu dla każdego z opiekunów dziecka. Miesięcy tych nie będzie można przenieść na drugiego rodzica co oznacza, że rodzic lub opiekun dziecka nie może korzystać z nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego, która mu nie przysługuje. Nieskorzystanie przez każdego z rodziców lub opiekunów dziecka z przysługującej mu nieprzenoszalnej części tego urlopu oznaczać będzie w praktyce, że jego wymiar na dane dziecko wyniesie do 34 miesięcy (jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka zrezygnują z nieprzenoszalnej części urlopu) lub do 35 miesięcy (jeżeli jedno z rodziców lub opiekunów dziecka zrezygnuje ze skorzystania ze swojej nieprzenoszalnej części urlopu albo w przypadku rodzica lub opiekuna dziecka samotnie wychowującego dziecko).

    Zasady dotyczące nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego będą miały zastosowanie także w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego udzielanego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, którego stan zdrowia potwierdzono orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności. Projektodawcy proponują także przyjęcie zasady, w myśl której skorzystanie przez rodzica lub opiekuna dziecka z urlopu wychowawczego w wymiarze co najmniej 1 miesiąca oznaczałoby skorzystanie przez pracownika z jego nieprzenaszalnej części tego urlopu. Rodzice dłużej będą mogli korzystać razem z urlopu wychowawczego. Projekt zakłada również podwyższenie z 3 do 4 miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być równocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców lub opiekunów dziecka.

    Urlop wychowawczy w 5 częściach

    Po zmianach urlop wychowawczy będzie można wykorzystać w 5, a nie jak dotychczas w 4 częściach. Taka zmiana stanu prawnego umożliwi pracownikom wykorzystywanie nieprzenoszalnej części urlopu wychowawczego jako samodzielnej części takiego urlopu i jednocześnie nie pogorszy sytuacji prawnej rodziców lub opiekunów dziecka w zakresie wykorzystywania urlopu wychowawczego w częściach. Ponadto zakłada się rezygnację z przepisu stanowiącego podstawę do proporcjonalnego obniżania wymiaru tego urlopu, w przypadku gdy w danym roku kalendarzowym po nabyciu przez pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego korzysta on z urlopu wychowawczego, a następnie w tym samym roku powraca do pracy. Rozwiązanie to bowiem jest niezgodne z normami prawa unijnego, Jeżeli więc rodzic lub opiekun w jednym roku skorzysta z urlopu wychowawczego i wróci do pracy, wymiar jego urlopu wypoczynkowego nie będzie obniżany.

    Przepisy przejściowe

    Z uwagi na fakt, że nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2013r. wprowadzone mają być przepisy przejściowe.  Zgodnie z nimi, rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy do dnia wejścia w życie ustawy jednocześnie korzystali z urlopu wychowawczego na dane dziecko, od dnia wejścia w życie ustawy mają prawo do jednoczesnego korzystania z takiego urlopu w wymiarze stanowiącym różnicę między wymiarem nowego urlopu, a wymiarem urlopu wychowawczego wykorzystanym jednocześnie na dane dziecko. Z kolei rodzice lub opiekunowie dziecka, którzy do dnia wejścia w życie ustawy korzystali z urlopu wychowawczego na dane dziecko w częściach, od dnia wejścia w życie ustawy mają prawo do wykorzystania takiego urlopu w liczbie części stanowiącej różnicę między liczbą części określoną w nowelizacji, a liczbą części urlopu wychowawczego wykorzystaną na dane dziecko.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE