- Reklama -
wtorek, 7 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUproszczenie zasad przekształcania spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność

    Uproszczenie zasad przekształcania spółdzielczych praw do lokali w odrębną własność

    Zmiany są konieczne

    Jak podkreślają twórcy projektu, na skutek licznych nowelizacji oraz wielu interwencji Trybunału Konstytucyjnego obecnie obowiązująca Ustawa z dnia z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.) jest bardzo skomplikowana i nieczytelna. W związku z tym konieczne jest podjęcie w prac nad nową ustawą w tym zakresie. Projektowana ustawa jest w znacznej mierze wzorowana na obecnej ustawie i powtarza te rozwiązania, które w praktyce nie wywoływały zastrzeżeń.

    Wykup będzie łatwiejszy

    Po pierwsze łatwiej będzie wykupić mieszkanie od spółdzielni. Zgodnie z projektem spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego oraz prawo najmu w sytuacji, gdy najemca bądź jego poprzednik prawny ponieśli pełne koszty budowy lokalu, będzie można przekształcać w prawa odrębnej własności lokali na uproszczonych zasadach, mianowicie z pominięciem umowy notarialnej. Co więcej, w ogóle nie będzie już zawierana umowa przeniesienia własności lokalu, ale konieczne będzie założenie odrębnej księgi wieczystej dla lokalu oraz dokonanie wpisu w tej księdze. Podstawą wpisu będzie uchwała zarządu spółdzielni określająca przedmiot odrębnej własności lokali albo uchwała  rady nadzorczej w tym zakresie bądź orzeczenie sądu zastępujące taką uchwałę.

    Wybór prezesa spółdzielni

    Prezesa spółdzielni ma powoływać walne zgromadzenie. Nieudzielenie przez walne zgromadzenie absolutorium prezesowi lub innemu członkowi zarządu będzie równoznaczne z jego odwołaniem. W razie odwołania prezesa lub innego członka zarządu przez walne zgromadzenie lub nieudzielenia mu absolutorium  walne zgromadzenie będzie dokonywało wyboru prezesa  lub innego członka zarządu, chyba że dokonanie wyboru innego członka zarządu będzie należało do właściwości rady nadzorczej. W przypadku, gdy liczba członków spółdzielni przekroczy 500, prezes zarządu, członkowie zarządu oraz członkowie rady nadzorczej będą wybierani w wyborach tajnych, bezpośrednich, wyznaczanych na dzień wolny od pracy, spośród nieograniczonej liczby kandydatów.

    Łatwiejszy dostęp do dokumentów spółdzielni

    Zgodnie z projektem każdy członek spółdzielni będzie miał prawo otrzymać odpis lub kopię statutu i regulaminów, a także będzie miał prawo wglądu lub otrzymania odpisów lub kopii uchwał organów spółdzielni i protokołów ich obrad, protokołów lustracji, rocznych sprawozdań finansowych i sprawozdań z działalności spółdzielni, dowodów księgowych i umów zawieranych przez spółdzielnię z osobami trzecimi i innych dokumentów spółdzielni określonych w jej statucie. Każdy członek spółdzielni będzie więc mógł sprawdzić na przykład ile zarabia prezes spółdzielni. Spółdzielnia mieszkaniowa będzie miała obowiązek prowadzenia strony internetowej, na której będą zamieszczane teksty statutu, regulaminów, uchwał i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji oraz rocznych sprawozdań finansowych, a także inne dokumenty i informacje określone w statucie. Teksty uchwał i protokołów obrad organów spółdzielni, protokołów lustracji oraz rocznych sprawozdań finansowych, a także inne dokumenty i informacje określone w statucie będą dostępne tylko dla członków spółdzielni.

    Członkostwo w spółdzielni

    Członkiem spółdzielni będzie mogła być tylko osoba, która będzie miała w tej wspólnocie prawo do lokalu. Członkami spółdzielni będą więc jej założyciele oraz osoby, które złożą oświadczenia o przystąpieniu i zostaną przyjęte na podstawie przepisów nowej ustawy, jak również osoby, którym będą przysługiwały ekspektatywa prawa odrębnej własności lokalu, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu albo spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, nawet w przypadku, gdy nie złożą oświadczenia o przystąpieniu i nie zostaną przyjęte. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE