- Reklama -
środa, 8 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaUsprawnienie procesu wnioskowania i przyznawania świadczeń rodzinnych

    Usprawnienie procesu wnioskowania i przyznawania świadczeń rodzinnych

    Centralny System Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego

    Zgodnie z założeniami projektu powstanie Centralny System Informatycznego Zabezpieczenia Społecznego, w skład którego wejdą:

    Platforma Informacyjno-Usługowa, która pozwoli na załatwienie sprawy przez Internet i otrzymanie wydanej przez organ decyzji elektronicznie,

    Platforma Integracyjna służąca wymianie i pozyskiwaniu informacji niezbędnych do ustalenia np. prawa do świadczenia oraz przekazywaniu i wymianie informacji na poziomie organ-organ oraz

    Centralna Baza Beneficjentów, która powinna umożliwić weryfikację danych dotyczących wnioskodawców i świadczeniobiorców oraz dłużników alimentacyjnych.

    Wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi organami będzie przebiegać sprawniej

    Po nowelizacji organy publiczne realizujące ustawę o świadczeniach rodzinnych, ustawę o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawę o pomocy społecznej i o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czyli m.in. wójt, burmistrz, prezydent miasta, marszałek województwa, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także  powiatowe i wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności, będą mogły korzystać z danych gromadzonych w rejestrach utworzonych przez ministra właściwego do spraw rodziny oraz ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Organy te będą mogły  przetwarzać informacje również z obszaru świadczeń rodzinnych, funduszu alimentacyjnego, pomocy społecznej oraz systemu EKSMOoN, m.in. w celu weryfikacji danych dotyczących osób ubiegających się o świadczenia rodzinne lub odpowiednio o świadczenia z funduszu alimentacyjnego czy pomocy społecznej oraz członków ich rodzin w zakresie niezbędnym do realizacji zadań wynikających z przedmiotowych ustaw. Wymiana informacji pomiędzy rejestrami będzie następowała za pomocą Platformy Integracyjnej. Zdaniem projektodawców pozwoli to na pozyskiwanie określonych informacji, również w przypadkach wątpliwości, co do informacji uzyskanych poprzez składane przez osoby oświadczenia, umożliwi pozyskanie informacji w celu potwierdzenia danych osób ubiegających się i pobierających świadczenia, przez co usprawni m.in. proces dochodzenia nienależnie pobranych świadczeń oraz pozwoli na udaremnienie prób ich wyłudzenia. 

    Sprawę będzie można załatwić przez Internet

    Według założeń projektu, cały proces ubiegania się o świadczenia rodzinne oraz świadczenia z funduszu alimentacyjnego ma być możliwy do zrealizowania w formie elektronicznej. Każdy będzie więc mógł załatwić sprawę w urzędzie przez Internet. Złożenie wniosku, oświadczenia, wszystkich dokumentów oraz otrzymanie decyzji będzie mogło bowiem odbywać się w formie elektronicznej za pomocą Platformy Informacyjno-Usługowej. Uwierzytelnienie składanych dokumentów ma następować za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego, profilu zaufanego ePUAP oraz specjalnej procedury pozwalającej zidentyfikować dane personalne osoby poprzez numer ostatniej decyzji (np. w świadczeniach rodzinnych i z funduszu alimentacyjnego) oraz PESEL członka rodziny.

    Nie będzie konieczności przedstawiania wielu zaświadczeń z różnych instytucji

    Po wprowadzeniu zmian organ właściwy i samorząd województwa realizujący świadczenia rodzinne lub świadczenia z funduszu alimentacyjnego będzie zobowiązany samodzielnie, w zależności od możliwości, w formie papierowej lub elektronicznej, pozyskać dane od innych organów realizujących zadania publiczne w zakresie m.in. sytuacji dochodowej, niepełnosprawności, składek na ubezpieczenie zdrowotne, a także dane, które będą organowi znane z urzędu, m.in. te zgromadzone w zbiorze PESEL. Jak podkreślają projektodawcy, ma to głównie na celu likwidację barier administracyjnych w stosunku do obywateli, polegającą na zwolnieniu ich z konieczności pozyskiwania od różnych organów szeregu zaświadczeń i informacji, a następnie przedstawiania ich organowi właściwemu lub samorządowi województwa. Wnioskodawca będzie miał więc możliwość oświadczania o niektórych okolicznościach mających wpływ na prawo do świadczenia, natomiast pozostałe niezbędne informacje będą pobierane bezpośrednio z systemów odpowiednich instytucji publicznych. Takie rozwiązanie pozwoli również na zmniejszenie obciążeń pracy tych instytucji, ponieważ zwolni je z konieczności wystawiania stosownych zaświadczeń potrzebnych w trakcie ubiegania się o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego. 

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE