- Reklama -
środa, 15 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUwierzytelnianie dokumentów przez pełnomocników

    Uwierzytelnianie dokumentów przez pełnomocników

    Pełnomocnik procesowy z racji sprawowania swojej funkcji posiada szereg praw i obowiązków kształtujących się w toku prowadzonego postępowania sądowego. Jednym z nich jest uwierzytelnianie dokumentów niezbędnych w procesie. Zgodnie z treścią art. 33 KPA, pełnomocnik dołącza do akt oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, a także doradca podatkowy mogą sami uwierzytelnić odpis udzielonego im pełnomocnictwa oraz odpisy innych dokumentów wykazujących ich umocowanie. Organ administracji publicznej może w razie wątpliwości zażądać urzędowego poświadczenia podpisu strony. Kwestia uwierzytelniania nie musi dotyczyć jednak wyłącznie udzielanego pełnomocnictwa. Jak stanowi bowiem art. 76a § 2 i 3 KPA, zamiast oryginału dokumentu (potrzebnego w danej sprawie) strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym. Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym ma charakter dokumentu urzędowego. Pamiętajmy przy tym, że uwierzytelnieniem jest umieszczenie na odpisie lub kserokopii dokumentu oświadczenia zaopatrzonego podpisem, zawierającego stwierdzenie jego zgodności z oryginałem.

    Art. 129 KPC stanowi, że  strona powołująca się w piśmie na dokument obowiązana jest na żądanie przeciwnika złożyć oryginał dokumentu w sądzie jeszcze przed rozprawą. Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu, jeżeli jego zgodność z oryginałem została poświadczona przez notariusza albo przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa ma charakter dokumentu urzędowego. Z powyższego wynika zatem, że pełnomocnicy będący zawodowymi prawnikami mogą z całą pewnością uwierzytelniać dokumenty swoich klientów w toku danego postępowania sądowego. Jak podkreśla sąd apelacyjny we Wrocławiu w postanowieniu z dnia 23 września 2010 r. (sygn. akt I ACz 1229/10), przyznanie pełnomocnikom procesowym prawa do uwierzytelniania odpisów dokumentów służących jako dowód w sprawie cywilnej uprawnia obecnie do przyjęcia, że w celu uzyskania klauzuli wykonalności na rzecz lub przeciwko następcy prawnemu wierzyciela i dotychczasowego dłużnika, na podstawie art. 788 § 1 KPC wystarczy wykazanie przejścia uprawnień lub obowiązków za pomocą dokumentów urzędowo poświadczonych, poświadczonych za zgodność z oryginałem przez zawodowego pełnomocnika, ustanowionego przez wnioskodawcę w sprawie o nadanie klauzuli wykonalności.

    Prawo do uwierzytelniania dokumentów przez pełnomocników procesowych wynika tak naprawdę z ustawy o radcach prawnych oraz Prawa o adwokaturze. Zgodnie z regulacjami zawartymi w powyższych aktach prawnych, radca prawny i adwokat mają prawo sporządzania poświadczeń odpisów dokumentów za zgodność z okazanym oryginałem w zakresie określonym odrębnymi przepisami. Poświadczenie powinno zawierać podpis radcy lub adwokata, datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, na żądanie – również godzinę dokonania czynności. Jeżeli dokument zawiera cechy szczególne (dopiski, poprawki lub uszkodzenia) adwokat stwierdza to w poświadczeniu.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE