- Reklama -
poniedziałek, 6 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZa mundurem panny sznurem

    Za mundurem panny sznurem

    Okazuje się, że wymogi co do kandydatów do służby w Policji są tak wysokie, że powodują obecnie trudności z ich naborem. Sama służba w policji nie przyciąga już tylu chętnych co jeszcze kilka lat temu, zwłaszcza z uwagi na fakt, iż wysokość zarobków skutecznie odstrasza potencjalnych kandydatów. Ponadto cały czas słychać o wydłużeniu okresu uprawniającego do przejścia na emeryturę, przypomnijmy, że dziś policjant może przejść na wcześniejszą emeryturę po 15 latach służby. Politycy chcą jednak, aby policjanci tak samo jak pozostali emeryci nabywali prawo do świadczeń emerytalnych z upływem osiągnięcia 65 roku życia, dla mężczyzn i 60 roku życia dla kobiet.  

     

    W aktualnym stanie prawnym jednym z warunków jakie musi spełniać kandydat do służby w Policji jest niekaralność, która rozumiana jest jako niekaralność zarówno za przestępstwo, jak i za wykroczenie. Tak więc w praktyce zdarza się, że postępowanie kwalifikacyjne do służby w Policji przerywane jest z uwagi na fakt, iż kandydat został ukarany niejednokrotnie za popełnienie stosunkowo drobnego wykroczenia. Regulacje w tym zakresie określające wymogi stawiane kandydatom do innych służb mundurowych (np. w Straży Granicznej – wymóg niekaralności za popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, w CBA – wymóg, aby osoba nie była skazana za popełnienie przestępstwa umyślnego, w Służbie Celnej – wymóg, aby osoba nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne lub umyślne przestępstwo skarbowe) tak ostrych wymogów związanych z niekaralnością nie zawierają. Tym samym konieczne jest przy przyjmowaniu do służby w Policji zrezygnowanie z wymogu niekaralności za wykroczenia, jako nadmiernie rygorystycznego. Jednym z warunków dla kandydata do służby w Policji będzie to, iż nie może on być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.

     

    Przyjęcie kandydata do służby w Policji następować będzie po przeprowadzeniu postępowania kwalifikacyjnego, na które składa się w szczególności:

    1. złożenie podania o przyjęcie do służby, kwestionariusza osobowego, a także dokumentów stwierdzających wymagane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe oraz zawierających dane o uprzednim zatrudnieniu;
    2. test wiedzy;
    3. test sprawności fizycznej;
    4. test psychologiczny;
    5. przeprowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej;
    6. ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji;
    7. sprawdzenie w ewidencjach, rejestrach i kartotekach prawdziwości danych zawartych w kwestionariuszu osobowym kandydata do służby.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE