- Reklama -
czwartek, 16 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaOpieka społecznaZasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

    Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy

    Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko, przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia, a także gdy przyjęła dziecko w wieku do 7 roku życia, a w przypadku dziecka wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, w wieku do 10 roku życia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej.

    Otrzymanie zasiłku macierzyńskiego uzależnione jest zatem od podlegania, w czasie kiedy chcemy go uzyskać, ubezpieczeniu chorobowemu lub przebywanie na urlopie wychowawczym. Zasiłek macierzyński nie jest w żaden sposób uzależniony od tego czy kobieta, która chce z niego skorzystać pracuje na etacie czy samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą. Pamiętajmy jednak, że kobieta prowadząca własną działalność gospodarczą w celu skorzystania z zasiłku powinna nie tylko być ubezpieczona chorobowo (dla przypomnienia – jest to ubezpieczenie dobrowolne przy wykonywaniu własnej działalności gospodarczej) ale także mieć opłacone składki ZUS w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o zasiłek macierzyński oraz dostarczyć zwolnienie do ZUS w terminie 7 dni od jego wystawienia. Dopiero po spełnieniu tych przesłanek, urlop i zasiłek macierzyński będzie przysługiwał już po urodzeniu dziecka. Bardzo ważną informacją jest także to, że korzystając z zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego nie trzeba przez ten czas opłacać składek ZUS.

    Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego z tytułu urodzenia dziecka wynosi od 1 stycznia 2009 r.:

    • 20 tygodni (140 dni) – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
    • 31 tygodni (217 dni) – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
    • 33 tygodnie (231 dni) – w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
    • 35 tygodni (245 dni) – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
    • 37 tygodni (259 dni) – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

    Ustawodawca przewidział także dodatkowy urlop macierzyński uzyskiwany na wniosek kobiety, która urodziła już dziecko. Pamiętajmy jednak, że nie jest obowiązkowy. Jego wymiar wynosi w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie:

    • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. – do 2 tygodni,
    • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. – do 4 tygodni,
    • od 1 stycznia 2014 r. – do 6 tygodni,

    w przypadku zaś urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie:

    • od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2011 r. – do 3 tygodni,
    • od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2013 r. – do 6 tygodni,
    • od 1 stycznia 2014 r. – do 8 tygodni.

    Zasiłek macierzyński wynosi 100% wynagrodzenia lub przychodu stanowiącego podstawę jego wymiaru, oczywiście po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie.

    Pamiętajmy jednak, że najbardziej korzystną opcją w tej sytuacji będzie przystąpienie do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dla przedsiębiorców i ustalenie przy tym maksymalnej kwoty wysokości składek. Dzięki temu świadczenia z tytułu zasiłku macierzyńskiego mogą wynieść miesięcznie nawet 5,7 tys. zł. Kobieta ma prawo do samodzielnego ustalenia wysokości składek płaconych do ZUS i dzięki temu może uzyskać po urodzeniu dziecka bardzo korzystną kwotę zasiłku. Oczywiście wracając do pracy w jakiś czas po porodzie składki będzie można ponownie obniżyć, nawet do minimum – tym samym jest to kolejny plus w takiej sytuacji.

     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE