- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoZmiany w postepowaniu kwalifikacyjnym w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie...

    Zmiany w postepowaniu kwalifikacyjnym w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji

    W projekcie rozporządzenia określono warunki skierowania kandydata do służby na etap postępowania kwalifikacyjnego, mającego na celu ustalenie przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby. Regulacja ta ma na celu zmniejszenie, ponoszonych przez Policję kosztów związanych z tym etapem postępowania kwalifikacyjnego. Kandydaci do służby, którzy uzyskali pozytywny wynik z etapów, o których mowa w § 11 pkt 1-7, oraz największą liczbę punktów, uwzględniając minimalną
    liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji kierowani będą na etap, o którym mowa w § 11 pkt 8, czyli ustalenia przez komisję lekarską, zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby.
     
    Do udziału w tym etapie postępowania kwalifikacyjnego przystąpi kandydat do służby, który został umieszczony, w wykazie sporządzonym przez kierownika komórki organizacyjnej do spraw doboru kandydatów do służby. Kolejność w ww. wykazie ustala się w zależności od łącznej liczby punktów uzyskanych prze kandydata do służby. Wykaz ten podlega zatwierdzeniu przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w terminie, co najmniej 40 dni przed planowanym terminem przyjęcia do służby w Policji. Uwzględniając minimalną liczbę osób planowanych do przyjęcia do służby w podległych jednostkach organizacyjnych Policji, w danym terminie przyjęcia do służby w Policji oraz liczbę kandydatów do służby, umieszczonych w tym wykazie, jak również wyniki uzyskane przez kandydatów z etapu postępowania kwalifikacyjnego, o którym w mowa § 11 pkt 8, kierownik komórki organizacyjnej do spraw doboru kandydatów do służby może jeden raz uzupełnić ten wykaz. Uzupełnienie wykazu sporządza się na zasadach wyżej określonych oraz podlega zatwierdzeniu przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w terminie, co najmniej 20 dni przed planowanym terminem przyjęcia do służby w Policji.
     
    W projekcie odstąpiono od wymogu obligatoryjnego umieszczania w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub wojewódzkim ogłoszeń o przyjmowaniu do służby w jednostkach organizacyjnych Policji. Powyższe nie ograniczy w znacznym stopniu możliwości pozyskiwania przez kandydatów do służby informacji o terminach i limitach przyjęć do służby w Policji w danym roku kalendarzowym, natomiast przyczyni się do ograniczenia kosztów ponoszonych przez Policję, wynikających z konieczności umieszczania tych ogłoszeń w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim lub wojewódzkim. Określono, że przełożony właściwy w sprawie postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie liczby osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji w podległych jednostkach organizacyjnych Policji, oraz minimalnej liczby osób planowanych do przyjęcia do służby w Policji w danym terminie, może podjąć decyzję o czasowym wstrzymaniu możliwości składania przez kandydatów do służby wymaganych dokumentów, podając o tym informację na stronie internetowej kierowanej przez siebie oraz podległych mu jednostek organizacyjnych Policji, w siedzibie tych jednostek, w Biuletynie Informacji Publicznej, a także w wojewódzkich i powiatowych urzędach pracy. Powyższe stwarzać będzie możliwość ograniczenia liczby kandydatów do służby, uwzględniając wskazane wyżej uwarunkowania, a także przyczyni się do ograniczenia kosztów ponoszonych przez Policję w związku z prowadzonym postępowaniem kwalifikacyjnym.
     
    Wprowadzono regulację w myśl, której kandydat do służby kierowany będzie na test psychologiczny, określający jego predyspozycje intelektualne i osobowościowe do pełnienia służby w Policji dopiero po uzyskaniu wyniku pozytywnego z etapu oceny sprawności fizycznej. Powyższe w znacznym stopniu przyczyni się do ograniczenia kosztów ponoszonych w związku z przeprowadzaniem wobec kandydata do służby testu psychologicznego przed potwierdzeniem, że posiada on odpowiednią sprawność fizyczną do tej służby, a więc i ewentualną możliwością przerwania wobec niego postępowania kwalifikacyjnego w przypadku uzyskania wyniku negatywnego z tego etapu.
     
     
    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE