- Reklama -
sobota, 4 maja 2024
- Reklama -
Więcej

    Kolejny wolny dzień od pracy?

    Święto Trzech Króli jest najstarszym ze Świąt chrześcijańskich – związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa – obchodzonych nawet wcześniej niż Święta Bożego Narodzenia. Przyczyną wyjątkowego znaczenia tego święta jest jego uniwersalne przesłanie. Pokłon „Mędrców ze Wschodu” – nie będących członkami Narodu Izraela oznaczał potwierdzenie misji Zbawiciela w wymiarze ponadnarodowym. Wydarzenie to stanowiło także Objawienie Boże wobec ówczesnych elit politycznych i intelektualnych.

    W Polsce od 1960 roku Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W okresie władzy komunistycznej pod kierownictwem I Sekretarza PSPR Władysława Gomółki – ustawą z dnia 16 listopada 1960 roku święto to – w wymiarze państwowym – zostało zlikwidowane. Oczywistym jest, iż nadal dzień ten pozostał jednym z najważniejszych świąt kościelnych. W Kościele katolickim Uroczystość Trzech Króli związana jest z uczestnictwem we mszy świętej, wówczas w obserwuje się większą liczbę wiernych niż w inne święta, co wskazuje na to, że mimo zniesienia dnia wolnego od pracy w świadomości Polaków istnieje przekonanie o ważności tego dnia. Aktualnie Święto Trzech Króli – stanowiąc jednocześnie dzień wolny od pracy – jest obchodzone w 9 krajach UE, np. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na fakt, iż Polska nie przoduje wśród krajów UE co do ilości dni wolnych od pracy w ciągu roku. Pod tym względem Polska znajduje się na 12 miejscu wśród krajów UE.

    Można rzec, iż skutki społeczne ustawy będą pozytywne, ponieważ już w trakcie przygotowywania jej projektu i tworzenia Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej inicjatywa ta spotkała się z bardzo dobrym oddźwiękiem i szerokim poparciem społecznym. W odczuciu społecznym bardo wyraźnie został zaakcentowany aspekt przywrócenia Święta jako dnia wolnego w kontekście powrotu do wielowiekowej tradycji polskiej.

    Natomiast skutki gospodarcze Ustawy o przywróceniu Święta Trzech Króli nie są jednoznaczne. Z jednej strony przywrócenie dnia wolnego od pracy może być traktowane jako ograniczenie aktywności gospodarczej. Jednakże doświadczenia przy ustanawianiu dotychczasowych nowych dni wolnych od pracy – np. wolnych sobót – wskazują, ze dawały one szanse odpoczynku i refleksji i koncentracji rodzinie, co sprzyjało zbieraniu sił na lepsze funkcjonowanie w życiu społeczny. W konsekwencji dni pracy odznaczały się większą wydajnością, która rekompensowała ograniczenie aktywności związanej z dniem wolnym. Ponadto Święto Trzech Króli następuje po wielkim szczycie aktywności handlowej i gospodarczej związanej z grudniowymi zakupami, a więc w sposób naturalny wpisuje się w czas mniejszej aktywności na tym polu.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE