- Reklama -
piątek, 26 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaFormularze sądoweSkładki na ubezpieczenie emerytalne funkcjonariuszy CBA

    Składki na ubezpieczenie emerytalne funkcjonariuszy CBA

    Zgodnie z tym rozporządzeniem składki powinny być przekazywane na wskazany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych rachunek bankowy – przy użyciu bankowych dokumentów płatniczych, które zostały określone w art. 47 ust. 4 a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74, z późn. zm.). Według tej ustawy płatnik opłaca składki przy użyciu:

    • bankowych dokumentów płatniczych składanych za pośrednictwem banku wg wzorów, o których mowa w art. 49 ust. 3
    • dokumentu elektronicznego z oprogramowania, o którym mowa w art. 47 a ust. 1, lub wydruku z tego oprogramowania,
    • dokumentu elektronicznego z programu informatycznego udostępnianego płatnikom składek przez bank,
    • dokumentu w postaci uzgodnionej z instytucją obsługującą wpłaty składek na ubezpieczenia społeczne.

    Składki rozliczone w deklaracjach rozliczeniowych i imiennych raportach miesięcznych z uwzględnieniem całego okresu służby funkcjonariusza CBA przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za miesiąc grudzień – w przypadku funkcjonariusza, który pozostawał w służbie cały rok kalendarzowy lub, co najmniej w grudniu danego roku kalendarzowego oraz za ostatni miesiąc pozostawania w służbie – w przypadku funkcjonariusza, który został zwolniony ze służby w trakcie roku kalendarzowego.
    Imienny raport miesięczny zawiera informacje dotyczące płatnika składek takie jak: NIP i REGON, miesiąc i rok, których raport dotyczy, a także numery identyfikacyjne ubezpieczonego, imię i nazwisko, wymiar czasu pracy. W raporcie miesięcznym uwzględnia się również zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, zawierające dane o:

    • tytule ubezpieczenia,
    • podstawie wymiaru składek,
    • kwocie składki w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania,
    • kwocie obniżenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe – wynikającego z ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych.

    Zgodnie z ustawą raport miesięczny zawiera także podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki, rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy wypłaconych na podstawie Kodeksu pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa, a także oświadczenie płatnika składek, że dane zawarte w raporcie sa zgodne ze stanem faktycznym, potwierdzone podpisem płatnika składek lub osoby przez niego upoważnionej.

    Ważne jest w przypadku, gdy przekazanie następuję z urzędu, aby składki przekazać w terminie 60 dni od dnia zwolnienia funkcjonariusza ze służby. Natomiast, gdy przekazanie składek następuje na wniosek funkcjonariusza składki należy przekazać w terminie 60 od dnia złożenia wniosku. Składki przekazuje się niezwłocznie, jednak nie później niż do 15. dnia miesiące następującego po miesiącu, w którym otrzymano zawiadomienie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustaleniu funkcjonariuszowi prawa do emerytury przewidzianej w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Deklaracje rozliczeniowe oraz imienne raporty należy przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie 60 dni od dnia zwolnienia funkcjonariusza ze służby. Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazuje jednostka organizacyjna Centralnego Biura Antykorupcyjnego właściwa w sprawie wypłaty uposażenia funkcjonariuszowi w dniu jego zwolnienia ze służby.

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE