- Reklama -
czwartek, 9 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesPrzekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

    Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną

    Zgłoszenie przekształcenia do rejestru

    Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną wymaga zgłoszenia do sądu rejestrowego przez wszystkich wspólników. Z chwilą wpisu do rejestru, przekształcana spółka cywilna staje się spółką jawną. Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników. Przed zgłoszeniem, o którym mowa, wspólnicy mają obowiązek dostosowania umowy spółki do przepisów o umowie spółki jawnej.

    Brak konieczności zawierania nowej umowy spółki

    Przekształcenie, o którym mowa, jest w rezultacie przeistoczeniem stosunku prawnego spółki: ze spółki cywilnej w spółkę handlową osobową – spółkę jawną. Odróżnia to ten szczególny sposób przekształcenia, jak go określa ustawodawca w art. 26 § 4 k.c. od właściwego przekształcenia spółek handlowych, unormowanego w art. 551 i nast. k.s.h. W razie przekształcenia, dokonanego na podstawie art. 26 § 4 k.s.h., nie następuje rozwiązanie jednego stosunku prawnego spółki i nawiązanie nowego takiego stosunku innego rodzaju spółki handlowej, tylko spółka cywilna – w ramach tego samego stosunku spółki – staje się spółką jawną, nie tworząc nawet nowej umowy, erygującej tę spółkę, tylko dotychczasową umowę spółki cywilnej dostosowując do wymagań umowy spółki jawnej (art. 26 § 6 k.s.h.). Taka szczególna konstrukcja obrazuje, jak wskazuje się w orzecznictwie, ratio legis regulacji, sprawiając, że spółka jawna kontynuuje prawa i obowiązki spółki cywilnej, jako umowy jej wspólników (art. 860 k.c.). Jest to zatem ten sam podmiot, tylko występujący w obrocie w nowej postaci organizacyjno-prawnej (zob. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. akt: I SA/Kr 2075/11.

    Uwaga!
    Jeśli chcesz szybko i poprawnie przygotować Załącznik do wniosku o zmianę danych w rejestrze przedsiębiorców – Zmiana – połączenie, podział, przekształcenie spółki przejdź do formularza »

    Przekształcenie uzależnione jest od woli wspólników

    Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę jawną, ze skutkami, o jakich mowa w art. 26 § 5 k.s.h., nie następuje ipso iure, lecz wymaga podjęcia przez wszystkich wspólników określonych czynności a przy tym, co do zasady, jest fakultatywne (zob. uzasadnienie wyroku Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 10 września 2014 r., sygn. akt: I ACa 961/14)

    Spółka jawna wstępuje w prawa i obowiązki wspólników spółki cywilnej

    W judykatach podkreśla się, że spółka jawna, będąca rezultatem "przeistoczenia" się spółki cywilnej, staje się właścicielem ruchomości i nieruchomości dotychczasowej wspólności łącznej wspólników tej spółki, bez potrzeby dokonywania jakichkolwiek dodatkowych czynności prawnych. Dzieje się to jedynie na drodze dokonania zgłoszenia do odpowiednich rejestrów, ksiąg wieczystych itp. Nowy podmiot, wstępując ex lege w stosunki materialnoprawne spółki cywilnej (wspólników spółki cywilnej) wstępuje też w stosunki procesowe (np. jako strona toczącego się już postępowania sądowego) ze wszelkimi uprawnieniami strony, zachowaniem terminów, obowiązków dowodowych itp. (zob. uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. akt: I SA/Kr 2075/11).

    Podstawa prawna
    Art. 26 ustawy z dnia 15 września 2000 r., – Kodeks spółek handlowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r., poz. 1030).
    Art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r., poz. 121.).

    Orzecznictwo
    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 10 września 2014 r., sygn. akt: I ACa 961/14 (tekst orzeczenia dostępny jest w bazie Portalu Orzeczeń Sądów Powszechnych pod adresem: orzeczenia.ms.gov.pl).
    Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 lutego 2012 r., sygn. akt: I SA/Kr 2075/11 (tekst orzeczenia dostępny jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych pod adresem: orzeczenia.nsa.gov.pl).

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE