- Reklama -
niedziela, 28 kwietnia 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaMajątek i pieniądzeJakie są korzyści z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

    Jakie są korzyści z ogłoszenia upadłości konsumenckiej?

    Upadłość

    Z pojęciem upadłości konsumenckiej będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy osoba fizyczna nie jest w stanie spłacić wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Jednym słowem jest niewypłacalna, a minął już termin płatności długów. Z powyższego wynika zatem, że upadłość można ogłosić wyłącznie wobec osoby niewypłacalnej. Jeśli dłużnik jest w stanie spłacać swoje pożyczki chociażby w części, upadłość nie zostanie ogłoszona.

    Umorzenie częściowe i całkowite

    Pojawia się jednak pytanie – dlaczego dłużnicy tak bardzo dążą do uzyskania statutu upadłości konsumenckiej? Odpowiedź jest dosyć prosta – dzięki niemu część długów jest po prostu umarzana. Dłużnik, który uzyskał sądowe orzeczenie upadłości konsumenckiej nie musi więc martwić się o konieczność spłaty wszystkich swoich zobowiązań. Jest to szczególnie istotne, gdy mamy do czynienia ze sporym zadłużeniem. Co ważniejsze, dotyczy to prawie wszystkich zobowiązań (prywatnych, publicznoprawnych – np. podatki, składki na ubezpieczenia społeczne, czy konsumenckich np. kredyty na działalność gospodarczą).

    Gwarancja oddłużenia nie jest jednak jedyną, która przyciąga konsumentów chcących uzyskać status sądowej upadłości. Po jej ogłoszeniu wygasają bowiem wszelkie roszczenia wobec upadłego ze strony jego gwarantów, poręczycieli oraz współdłużników tych zobowiązań, które zostały umorzone.

    Nie mniej ważną kwestią jest także możliwość umorzenia wszystkich długów – pojawia się ona jednak w naprawdę wyjątkowych przypadkach takich jak ciężka choroba dłużnika, czy całkowite bankructwo (z niemożliwością utrzymania siebie i swoich bliskich).

    Ratalna spłata

    Po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, dłużnik otrzymuje nakaz spłaty określonej ilości długów (do oznaczonej wysokości) na podstawie sądowego planu spłaty. Przepisy pozwalają jednak na spłatę w okresie 3 lat od ogłoszenia upadłości – następuje to więc w systemie spłaty ratalnej. Upadły nie musi więc obawiać się komornika i konieczności natychmiastowego uregulowania swoich długów – wystarczy, że będzie stosował się do ustaleń zawartych w planie spłaty.

    Postępowanie egzekucyjne

    Kolejnym ważnym skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest jej wpływ na toczące się przeciwko dłużnikowi postępowanie egzekucyjne. Z chwilą ogłoszenia upadłości następuje zawieszenie egzekucji – trwa to przez cały czas postępowania upadłościowego aż do chwili umorzenia zobowiązań. Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o ogłoszeniu upadłości postępowanie egzekucyjne zostanie umorzone. Podobny skutek pojawi się w przypadku toczących się postępowań sądowych o zapłatę – Z chwilą ogłoszenia upadłości wszystkie postępowania toczące się przeciwko upadłemu, a wszczęte przed ogłoszeniem upadłości, zostaną zawieszone.

    Co jednak z kosztami powyższych postępowań – szczególnie jeśli toczą się one już od dłuższego czasu? Zgodnie z prawem podlegają one zgłoszeniu do masy upadłości. Innymi słowy też są umarzane. Oznacza to, że nie muszą być w całości spłacalne w ramach sporządzonego planu spłaty. Niejednokrotnie ten sam dług generuje koszty postępowania obciążające dłużnika u kilku komorników z uwagi na zmianę komorników prowadzących postępowania egzekucyjne.

    Wykreślenie z rejestru

    Z chwilą umorzenia niespłaconych zobowiązań upadłego, sąd rejestrowy z  urzędu wykreśla osobę upadłego z rejestru dłużników niewypłacalnych prowadzoną przez Krajowy Rejestr Sądowy. Dłużnik może też wnioskować o wykreślenie jego danych z rejestrów prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE