- Reklama -
środa, 1 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaBiznesMoment opodatkowania podatkiem VAT wykonanej usługi

    Moment opodatkowania podatkiem VAT wykonanej usługi

    Istota problemu

    Jak wyżej zasygnalizowano, może zdarzyć się tak, że spółka będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług wykona, na przykład w lipcu, usługę transportową na terytorium kraju na rzecz czynnego podatnika podatku od towarów i usług i opodatkuje ową wykonaną usługę w dacie jej wykonania. W następnym miesiącu (sierpniu) okazuje się jednak, że ww. usługa została zafakturowana na błędnego kontrahenta, również czynnego podatnika podatku od towarów i usług. W związku z tym spółka wystawia fakturę korygującą „in minus” na błędnego kontrahenta i wystawia fakturę na faktycznego nabywcę i w tym samym miesiącu (sierpniu) wykazuje w podatku należnym podatek VAT z faktury wystawionej w miesiącu lipcu na faktycznego nabywcę. Dwa miesiące od wykonania usługi spółka otrzymuje potwierdzoną fakturę korygującą od błędnego kontrahenta i wtedy też wykazuje w podatku należnym korektę podatku „in minus”. Pojawia się więc pytanie, czy spółka prawidłowo opodatkowała po raz drugi usługę wykonaną w lipcu w dacie wystawienia drugiej faktury na faktycznego nabywcę?

    Przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług

    Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    • eksport towarów;
    • import towarów na terytorium kraju;
    • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

    Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

    Ogólna zasada powstania obowiązku podatkowego

    Ogólną zasadę określającą moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług określa norma art. 19(1) ust. 1 ustawy. Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Wskazać należy, iż w art. 19a ustawy o VAT ustawodawca nie przewidział powstania obowiązku podatkowego dla usług transportowych na szczególnych zasadach, zatem obowiązek ten – stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy – powstaje z chwilą wykonania usługi.

    Zgodnie z normą art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

    Powstanie obowiązku podatkowego

    Z konstrukcji podatku od towarów i usług wynika, że podatnik, który wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, zobowiązany jest opodatkować daną czynność w momencie powstania obowiązku podatkowego. Przepis art. 19a ust. 1 formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi co oznacza, że podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.

    Podsumowanie

    Reasumując należy stwierdzić, że zgodnie z art. 19a ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usługi a nie z chwilą wystawienia faktury. Dlatego też spółka wykonaną usługę powinna opodatkować i podatek wykazać w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy, czyli za miesiąc, w którym usługę wykonała, a nie za miesiąc następny.

    Podstawa prawna:
    Art. 5, art. 7, art. 8, art. 19a, art. 106b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.2011.177.1054)

    Zobacz: Interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-655/14-4/BM.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE