- Reklama -
sobota, 18 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoMiędzynarodowy Dzień Praw Człowieka

    Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

    Powszechna Deklaracja Praw Człowieka

    Dokładnie 66 lat temu, w dniu 10 grudnia 1948 roku w Paryżu podczas trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ przyjęty został dokument, który okazał się jednym z największych osiągnięć tej organizacji. Właśnie wtedy uchwalono Powszechną Deklarację Praw Człowieka. W stworzeniu tekstu Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka wzięła udział komisja w składzie: Eleonora Roosevelt (USA), Rene Cassin (Francja), Charles Malik (Liban), Peng Chung Chang (Chiny), Herman Santa Cruz (Chile), Aleksander Bogomołow i Aleksiej Pawłow (Rosja), Lord Dukeston i Geoffrey Wilson (Wlk.Brytania), William Hodgson (Australia) i John Humphrey (Kanada).

    Powszechna Deklaracja Praw Człowieka przyjęta została bez głosu sprzeciwu. Spośród 58 państw członkowskich ONZ jedynie 8 wstrzymało się od głosu, a mianowicie Republika Południowej Afryki, Arabia Saudyjska, delegacje krajów komunistycznych: ZSRR (posiadającego w sumie trzech członków ONZ włącznie z Ukrainą i Białorusią) oraz Czechosłowacji, Polski i Jugosławii odmówiły zgody na pojęcie powszechności praw człowieka w rozumieniu Deklaracji. Jemen i Honduras w ogóle nie wzięły udziału w głosowaniu.

    Należy wskazać, że Powszechna Deklaracja Praw Człowieka zawiera 30 artykułów. Dokumenty ten stanowi o prawie człowieka do życia, wolności, bezpieczeństwa osobistego i nauki, również o prawie wolności myśli, sumienia i wyznania, prawie wolności wyrażania opinii, prawie ubiegania się o azyl i korzystania z niego w innym kraju w razie prześladowania. W Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka zawarte są również zakazy: zastraszania, torturowania i stosowania niewolnictwa. Warto wiedzieć, że dokument ten kładzie również nacisk na prawo każdego człowieka do życia w godziwych warunkach materialnych.

    Jak zostało wspomniane na początku, w tym roku motywem przewodnim jest prawo do uczestnictwa w życiu publicznym. Należy bowiem wskazać, że w polskim systemie prawym oraz naszej kulturze zakorzeniły się na dobre zarówno bierne i czynne prawo wyborcze, aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, wolność słowa oraz wolność zgromadzeń i stowarzyszeń. Jednakże w dalszym ciągu, niestety w wielu miejscach na świecie pozostaje w tej kwestii jeszcze wiele do zrobienia. Należy bowiem dążyć do tego, aby podstawowe prawa człowieka – w tym prawo również prawo do uczestnictwa w życiu publicznym – były przestrzegane

    Na koniec warto zacytować Sekretarza Generalnego ONZ Ban Ki-moon, który powiedział, że "prawa człowieka należą do każdego z nas bez wyjątku. Dopóki jednak nie poznamy swoich praw, nie będziemy się domagać ich przestrzegania oraz bronić swoich praw i praw innych, dopóty dokumenty dotyczące praw człowieka, spisywane przez dziesięciolecia, będą tylko pustymi słowami".

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE