- Reklama -
sobota, 18 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoGorące tematyOd czerwca pracownik mundurowy będzie traktowany tak jak pracownik cywilny

    Od czerwca pracownik mundurowy będzie traktowany tak jak pracownik cywilny

    Zmiany obejmą między innymi przedstawicieli Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej Służby Więziennej, BOR, CBA czy Straży Miejskiej. Od czerwca 2014 r. noszenie munduru nie będzie upoważniało do otrzymywania 100% wynagrodzenia za przebywanie na zwolnieniu lekarskim. Tym samym uposażenie chorobowe mundurowego spadnie o około 20% i zostanie zrównane z wynagrodzeniem wszystkich pozostałych pracowników.

    Nowelizacja jest oczywiście pomysłem na łatanie dziury budżetowej – rząd szuka bowiem oszczędności wszędzie gdzie tylko się da. Z drugiej strony dotychczas obowiązujące przepisy nie były zbyt uczciwe – pracownicy mundurowi mogli bowiem naginać prawo i korzystać z nie do końca uczciwe wystawionych zwolnień lekarskich. Innymi słowy, niezależnie od tego czy policjant lub strażak był zdrowy, czy chory, miał prawo do 100% wynagrodzenia. Z pomysłu zadowoleni są przede wszystkim pracownicy cywilni (podlegający przede wszystkim przepisom Kodeksu pracy). Po wejściu w życie zmian nie będzie mowy o nierówności w wypłacanych świadczeniach – nowe przepisy odnoszą się bowiem także do wysokości zasiłku chorobowego. Zamiast dotychczasowych 100%, mundurowi dostaną 80% wynagrodzenia. Jak można łatwo się domyślić, nowelizacji nie popierają służby mundurowe – jest to dla nich bowiem spory cios finansowy.

    Największą stratę poniosą z tego tytułu mundurowi, którzy mogą pochwalić się naprawdę wysoką pensją – im wyższa gaża, tym dotkliwsze cięcia wynagrodzenia na zwolnieniu lekarskim. Przykładowo, komendant Policji przebywający na chorobowym straci aż 1 000 zł – przyjmujemy, że zarabia w granicach 5 500 zł miesięcznie.

    Pomysł na zrównanie pozycji pracowniczej służb mundurowych z pracownikami cywilnymi nie jest nowy – już w 2010 r. postulowano, aby zlikwidować 100% świadczenia chorobowe mundurowym. Niestety nowelizacja nie została wówczas przyjęta. Teraz będzie zupełnie inaczej, Prezydent RP podpisał bowiem nowy akt prawny i likwidacja przywilejów mundurowych jest już przesądzona. Ogromny wpływ na taki stan rzeczy miała z pewnością statystyka pokazująca, że liczba zwolnień lekarskich wśród tej kategorii pracowników utrzymywała się od dobrych kilku lat na zatrważająco wysokim poziomie. Przykładowo w 2012 r. blisko 97% policjantów przebywało na zwolnieniu lekarskim około 24 dni.

     

    Ustawodawca wprowadza także możliwość kontroli wystawianych zwolnień lekarskich – od czerwca b.r. będą dokonywali tego lekarze orzecznicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oczywiście tylko w uzasadnionych przypadkach – np. częstego wykorzystywania L4 przez konkretnego pracownika służb mundurowych. Uczciwi pracownicy mogą spać spokojnie, jednak naciągacze powinni dwa razy pomyśleć, zanim zdecydują się wyłudzić zwolnienie od swojego lekarza.

    Na zakończenie warto dodać, że nie wszyscy mundurowi utracą przywilej 100% wynagrodzenia chorobowego. Tak będzie chociażby w przypadku kobiet w ciąży – Kodeks pracy traktuje takie pracownice w sposób szczególny, stąd nie stracą one na wprowadzanych zmianach. Podobnie będzie w przypadku mundurowego, który zachoruje na skutek wykonywania czynności służbowych – on również będzie miał prawo do 100% pensji przebywając na zwolnieniu lekarskim.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE