- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej

    Jak opłacać alimenty?

    W zdecydowanej większości obowiązek alimentacyjny pojawia się na skutek wydania orzeczenia sądowego. Sąd musi przy tym wyraźnie oznaczy kiedy i w jakiej formie należy spełnić powyższe świadczenie względem oznaczonego uprawnionego. Z treści samego wyroku wynika zatem wszystko to, co każdy dłużnik alimentacyjny wiedzieć powinien. Jak jednak udowodnić fakt wypełniania obowiązku, gdy druga strona twierdzi, że alimentów w ogóle nie dostała?

    Najprościej jest w przypadku alimentów pieniężnych

    Robiąc przelewy alimentacyjne w banku, na poczcie czy w innej agencji finansowej pamiętaj o zachowaniu potwierdzenia dokonania transakcji – w przypadku rachunków elektronicznych sprawa jest o tyle prosta, że wszelkie opłaty zapisywane są w systemie bankowym automatycznie. W razie jakichkolwiek sporów co do realizacji obowiązku alimentacyjnego w ogóle czy w określonej wysokości, będziesz miał niepodważalny dowód, że wypełniłeś go z należytą starannością. Oczywiście wtedy, gdy alimenty zostały opłacone terminowo, w oznaczonej przez sąd wysokości i na wskazany przez uprawnionego rachunek bankowy.

    Jeśli alimenty mają być opłacane bezpośrednio do rąk uprawnionego lub jego opiekuna, każdorazowa wpłata powinna być kwitowana przez odbiorcę. Tym samym przekazując pieniądze sporządź na kartce papieru informację, że tytułem alimentów została wpłacona kwota odpowiedniej wysokości do rąk uprawnionego do świadczeń lub jego pełnomocnika. Odbiorca powinien podpisać taki kwit, nie zapomnij jednak o podaniu dokładnej daty transakcji. W pokwitowaniu musi znaleźć się także informacja o tym na rzecz kogo jest dokonywana wpłata (ma to ogromne znaczenie, jeśli uprawnionych do alimentacji jest więcej, niż dwóch) i za jaki miesiąc alimentacyjny.

    Gdy alimenty są świadczone w naturze

     Alimenty mogą być świadczone także w naturze, tutaj jednak kwestia udowodnienia spełnienia obowiązku jest dużo trudniejsza. Wszystko dlatego, ze tego rodzaju alimenty polegają na codziennej pomocy w utrzymaniu osobie uprawnionej. W praktyce może to być robienie codziennych zakupów, sprzątanie mieszkania, czy troska o edukację. Oczywiście zobowiązany może żądać pokwitowania wykonywania swoich obowiązków, jednak w praktyce takie pisma raczej nie są często spotykane. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są świadkowie, którzy w razie ewentualnego sporu potwierdzą realizację obowiązków przez dłużnika alimentacyjnego. Na całe szczęście alimenty świadczone w naturze należą do rzadkości, stąd potwierdzanie ich wykonywania nie jest częstą koniecznością.

    Powództwo przeciwegzekucyjne

    Warto przy tym nadmienić, że potrzeba udowodnienia wykonywania obowiązku alimentacyjnego pojawi się tylko wtedy, gdy zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko zobowiązanemu do alimentacji. W takim przypadku należy przekazać komornikowi wszystkie dokumenty potwierdzające wywiązywanie się z obowiązków nałożonych przez sąd. Jeśli nie da to żadnych rezultatów i postępowanie będzie toczyło się nadal, należy wnieść powództwo przeciwegzekucyjne, w którym dołącza się dowody wykonania obowiązku alimentacyjnego np. powołując się na świadków czy wystawione wcześnie kwity.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE