- Reklama -
poniedziałek, 6 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoRozliczenia w walucie obcej usług wstępu na imprezy masowe

    Rozliczenia w walucie obcej usług wstępu na imprezy masowe

    Dodatkowo – w ramach omawianej nowelizacji – wprowadzono kilka innych zmian, w tym m.in. doprecyzowano katalog odpadów przetwarzalnych, które są objęte tzw. mechanizmem odwróconego obciążenia. Mechanizm ten, zmieniający system naliczania i odliczania VAT w obrocie złomem, polegający na przesunięciu obowiązku rozliczenia tego podatku ze sprzedawcy na nabywcę, obowiązuje od 1 kwietnia 2011 r. Proponuje się – z uwagi na brak definicji ustawowej złomu – określenie katalogu towarów, których dostawa objęta będzie ww. mechanizmem odwróconego obciążenia. Dzięki temu uniknie się sporów interpretacyjnych, gdyż jednoznacznie będą wynikać z przepisów przypadki, w których osobą zobowiązaną do rozliczenia VAT będzie nabywca, a nie sprzedawca. Rozszerzono także stosowanie mechanizmu odwróconego obciążenia o takie towary, jak m.in.: zużyte akumulatory elektryczne, odpady szklane i gumowe oraz odpady z tworzyw sztucznych. Oznacza to, że katalog, w porównaniu do stanu prawnego obowiązującego przed wejściem w życie wskazanych zmian, będzie szerszy i nie będzie dotyczył tylko złomu metali. Takie rozwiązanie wyeliminuje patologie w obrocie surowcami wtórnymi, które skutkują uszczupleniami budżetowymi oraz zakłócają konkurencję gospodarczą.

    Zaprojektowane przepisy uproszczają rozliczenie dokonywane w walucie obcej, tj. zasady dotyczące sposobu przeliczania kursów walut obcych – przez podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe, np. Euro 2012. Aktualnie kurs danej waluty przeliczany jest – co do zasady – na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego w VAT. Zaproponowane rozwiązanie zakłada, że wartość transakcji będzie można również przeliczyć zgodnie z przepisami obowiązującymi przy obliczaniu wartości celnej, tj. po kursie ustalonym w przedostatnią środę miesiąca – w oparciu o bieżące kursy średnie wyliczane i ogłaszane przez NBP – i co do zasady obowiązującym przez cały następny miesiąc. W znacznym stopniu ułatwi to rozliczenia dokonywane w walucie obcej przez podatników świadczących usługi wstępu na imprezy masowe.

    Ponadto zaprojektowane przepisy uproszczają rejestrację i rozliczanie podatku VAT przez podmioty zagraniczne świadczące w Polsce okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą. Nowe rozwiązania przewidują m.in. możliwość skorzystania przez podmioty zagraniczne świadczące ww. usługi z uproszczonej rejestracji w zakresie identyfikacji podatkowej dla celów podatku VAT . Podmioty takie byłyby zwolnione z obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów podatku VAT na zasadach ogólnych, nie podlegałyby również obowiązkowi ewidencyjnemu, o którym mowa w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Wskazane zmiany powodują, iż konieczna jest również nowelizacja ww. ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym.

    www.SerwisPrawa.pl
     

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE