- Reklama -
czwartek, 2 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUbezpieczenia dla amatorów „białego szaleństwa”

    Ubezpieczenia dla amatorów „białego szaleństwa”

    Ponieważ na stoku nietrudno o kontuzję warto w pierwszej kolejności pomyśleć ochronie życia i zdrowia poprzez wykupienie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

    Jest to szczególnie ważne przy wyjazdach zagranicznych. W tym przypadku należy pamiętać o tym, aby ubezpieczenie obejmowało również pokrycie kosztów leczenia za granicą, akcji poszukiwawczej oraz ratowniczej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem jak najbardziej przydatnym poza granicami Polski. Należy jednak pamiętać, że nie chroni ona w pełni. Nie pokrywa  bowiem kosztów wynikających ze świadczenia usług medycznych, które w danym kraju są odpłatne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że w wielu krajach europejskich część usług medycznych jest płatna. W atrakcyjnych turystycznie krajach, jak Austria czy Słowacja, koszty akcji ratowniczej pokrywa pacjent. Przed zawarciem umowy ubezpieczenia warto więc dokładnie sprawdzić jego zakres. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się sytuacja, że za koszty leczenia czy akcji ratunkowej trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Przy wybieraniu umowy ubezpieczenia bardzo istotna jest suma gwarancyjna, do której pokrycia jest obowiązany ubezpieczyciel. Ważne jest również, aby zawierana umowa zobowiązywała zakład ubezpieczeń do automatycznego pokrycia kosztów udzielonej pomocy, bez konieczności wyłożenia własnych środków z możliwością ubiegania się o refundację. Należy również sprawdzić, czy zakład ubezpieczeń, z którym zawieramy ubezpieczenie ma w ramach oferowanej ochrony uruchomione specjalne centrum alarmowe, które będzie pomocne w awaryjnej sytuacji.

     

     

    Narciarze powinni pamiętać o tym, że w razie wypadku ucierpieć mogą nie tylko oni ale także osoby trzecie.

    Warto, więc rozważyć opcję rozszerzenia zawieranej umowy o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) za szkody na osobie i na rzeczy. W ramach ubezpieczenia OC ubezpieczyciel pokrywa wydatki finansowe wynikające z wyrządzonej szkody, niezależnie od tego, czy chodzi o wywołanie rozstroju zdrowia, czy zniszczenie mienia innej osoby. Z tego ubezpieczenia mogą zostać pokryte koszty pobytu w szpitalu poszkodowanej osoby, jej rehabilitacji oraz koszty związane z naprawą zniszczonego sprzętu, bądź zakupem nowego czy koszty ewentualnego procesu sądowego i adwokata. Ponieważ w większości przypadków są to znaczne kwoty, pokrycie ich na własny rachunek może stanowić poważny wydatek. Ubezpieczenie OC nie zwalnia zawsze od odpowiedzialności. W większości przypadków ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone pod wpływem alkoholu lub narkotyków albo popełnione umyślnie lub w wyniku rażącego niedbalstwa.

    Wybierając polisę warto również zastanowić się nad możliwością ubezpieczenia własnego sprzętu.

    Jest to szczególnie ważne, gdy jego wartość jest znaczna. Przy zawieraniu tego typu ubezpieczeń ubezpieczyciel jednocześnie określa zasady, jakich należy przestrzegać aby uzyskać odszkodowanie za ewentualne straty. Dotyczy to w głównej mierze zabezpieczenia sprzętu i faktu udokumentowania ewentualnej kradzieży.

    Najważniejszą rzeczą jest, aby przed podpisaniem umowy szczegółowo przeanalizować ogólne warunki ubezpieczenia.

    Przed wszystkim należy zwrócić uwagę na sytuacje, w których wyłączona jest odpowiedzialność ubezpieczyciela. Jest to najlepszy sposób na to, aby uniknąć nieporozumień i rozczarowań po wypadku, gdy okaże się, że pomimo wykupienia ubezpieczenia zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty odszkodowania.

     

     

    www.SerwisPrawa.pl

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE