- Reklama -
czwartek, 9 maja 2024
- Reklama -
Więcej
    Strona głównaPrawoUstawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej: podpisana 21 sierpnia 2023 r., wprowadza...

    Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej: podpisana 21 sierpnia 2023 r., wprowadza kluczowe zmiany

    Nowa ustawa na rzecz ochrony odbiorców energii elektrycznej

    21 sierpnia 2023 r., prezydent podpisał nową ustawę zatytułowaną „Ustawa o ochronie odbiorców energii elektrycznej”. Ustawa ta wprowadza kluczowe zmiany mające na celu ochronę odbiorców, stabilizację cen oraz wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

    Główne cele i założenia ustawy

    Celem ustawy jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa i minimalizowanie podwyżek cen dla najbardziej wrażliwych odbiorców. Wprowadzone zmiany mają zapewnić stabilność cen energii elektrycznej i paliw gazowych dla wybranych grup odbiorców, co ma sprzyjać utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw.

    Kluczowe zmiany wprowadzone ustawą o ochronie odbiorców energii elektrycznej

    1. Rozszerzenie wsparcia użytkowników energii poprzez zwiększenie limitu zużycia energii objętego zamrożeniem cen.
    2. Obniżenie ceny maksymalnej energii elektrycznej w kolejnych kwartałach 2023 r., co ma na celu dodatkowe wsparcie firm z sektora MŚP.
    3. Wprowadzenie obowiązku odprowadzenia na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny nadmiarowych dochodów, osiągniętych w wyniku prowadzenia działalności w sektorze wydobycia węgla i wytwarzania koksu, w postaci składki solidarnościowej.

    Zmiany dotyczące gospodarstw domowych

    Zgodnie z ustawą, podstawowy limit zużycia energii objęty zamrożeniem cen na poziomie z 2022 r. zostaje zwiększony do 3 MWh dla ogółu gospodarstw domowych, 3,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi oraz 4 MWh dla gospodarstw domowych rolników oraz rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny.

    Zmiany dotyczące małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

    Maksymalna cena energii elektrycznej w IV kwartale 2023 r. została obniżona z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. W konsekwencji, zmiana ta ma wesprzeć małe i średnie przedsiębiorstwa, samorządy, jednostki użyteczności publicznej i inne podmioty wrażliwe.

    Zasady obliczania składki solidarnościowej

    Solidarnościową składkę oblicza się od nadmiarowych dochodów (przekraczających 120% średnich dochodów osiągniętych we wcześniejszych 4 latach) zobowiązanego przedsiębiorstwa. Prezes URE jest organem odpowiedzialnym za kontrolę realizacji obowiązku obliczania i uiszczania składki solidarnościowej.

    Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów art. 6 pkt 4 i 5, które wchodzą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 2 miesięcy od dnia ogłoszenia.

    POWIĄZANE ARTYKUŁY
    - Reklama -

    NAJPOPULARNIEJSZE